Aktualności

WTC – 19. rocznica ataku

11 września 2001 roku o godz. 14:46 czasu polskiego świat wstrzymał oddech. oniemiał ze zgrozy i nic już potem nie było takie, jak przed tą datą.
Zmieniły się Stany Zjednoczone, zmienił się świat.
Terroryści z Al–Kaidy porwali wówczas w USA cztery samoloty, z których dwa uderzyły w budynki World Trade Center w Nowym Jorku, a trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie; czwarty (który miał uderzyć w waszyngtoński Kapitol) rozbił się w Pensylwanii po akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami.
W wyniku zamachu zginęło blisko trzy tysiące osób. Wśród nich Polacy. Znamy nazwiska sześciu polskich ofiar ataku. Przypomnijmy, kim byli.
Maria Jakubiak spod Opola była księgową w firmie na 93. piętrze północnej wieży.
Na podobnym stanowisku pracowała Dorota Kopiczo z Augustowa.
Anna Pietkiewicz z Ełku pracowała w dziale prawnym firmy maklerskiej w północnej wieży.
W jednej z kafeterii w WTC wakacyjną pracę znalazł Łukasz Milewski z Suwałk. Miał już wykupiony bilet powrotny do Polski.
Jan Maciejewski ze Zduńskiej Woli był kelnerem w restauracji w północnej wieży. To nie był według grafika jego dzień pracy, ale o zamianę dyżurów poprosił go kolega.
Norbert Szurkowski, syn naszego słynnego kolarskiego mistrza, kilka dni przed tragedią powrócił z Polski. 11 września pojawił się na 104. piętrze północnej wieży WTC, by poprawić tapety w jednym z biur. Miał tam być tylko kilkanaście minut…

Od 18 lat w rocznicę tamtych wydarzeń spotykamy się przy symbolicznym głazie pamięci, aby wspomnieć nie tylko ofiary tego zabójczego ataku, ale by przypomnieć także ofiarność służb ratowniczych, ze strażakami na czele. Ponad 300 z nich zginęło pod gruzami.

W piątek, 11 września, minęła 19. rocznica ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku. Tradycyjnie już od 18 lat spotykamy się tego dnia przy upamiętniającym polskie ofiary ataku głazie, znajdującym się przy wejściu do parku Skaryszewskiego od strony ronda Waszyngtona.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną tegoroczna uroczystość miała charakter skromniejszy, przebiegała z zachowaniem wszelkich środków ostrożności przeciwdziałających zakażeniu wirusem SARS –COV-2. Ograniczyła się do wspomnienia o polskich ofiarach ataku, ekumenicznej modlitwy i hołdzie złożonym przez polskich strażaków swoim amerykańskim kolegom, bohaterom akcji ratowniczej sprzed 19 laty. Obecni byli także przedstawiciele policji i straży miejskiej.

Wieńce pod pamiątkową płytą złożyli szczególni goście. Wśród nich szczególnie gorąco powitano Zastępcę Szefa Misji ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce pana B. Bix Aliu. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę reprezentowała Zastępczyni Dyrektora Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP Anna Pachla.

Radę Miasta Stołecznego Warszawy reprezentował jej wiceprzewodniczący, pan Sławomir Potapowicz oraz radni Dorota Lutomirska i Paweł Lech. W imieniu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego przybył na uroczystość Zastępca Dyrektora Gabinetu Prezydenta m.st. Warszawy Łukasz Pawłowski.

Powitano przedstawicieli Rady Dzielnicy Praga-Południe – Przewodniczącego Komisji Kultury Michała Wieremiejczyka i radne Małgorzatę Rynkiewicz i Katarzynę Bernadette Olszewską. Zarząd Dzielnicy Praga-Południe reprezentowała Wiceburmistrz Izabela Szostak-Smith.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele dowództwa Państwowej Straży Pożarnej: starszy brygadier Jarosław Nowosielski – Mazowiecki Komendant Wojewódzki, starszy brygadier Bogusław Majchrzak – Zastępca Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy, aspirant sztabowy Robert Dziubak – Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy oraz ksiądz prałat Krzysztof Jackowski, Kapelan Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Mazowieckiego z Parafii i Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników.

Wśród przybyłych znaleźli się także przedstawiciele Rady Seniorów Dzielnicy Praga-Południe: Barbara Orzechowska, Kazimierz Urbański i Leszek Siejka.

Jak co roku nie zawiedli mieszkańcy, a jeden z nich, pan Mirosław Siemieniacki, osobiście położył biała róże na pomniku ofiar ataku na WTC.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *