Aktualności

BUDŻET OBYWATELSKI – głosujmy na projekty!

To już siódmy raz warszawiacy mają możliwość wybierania pomysłów, z realizacji których chcieliby się cieszyć w przyszłym roku. Budżet, wcześniej zwany partycypacyjnym, a od roku obywatelski, na stałe wpisał się w kalendarz Warszawy. Wielu aktywnych mieszkańców naszego miasta zgłosiło potrzeby lokalnych społeczności: remonty dróg i chodników, nowe place zabaw i modernizacje istniejących, nasadzenia krzewów, kwiatów i drzew, zajęcia dla wielu grup wiekowych.

Na Pradze-Południe mieszkańcy zgłosili 140 projektów dzielnicowych, w całej Warszawie było ich 2242 (z czego 200 to pomysły ogólnomiejskie). „Jak co roku mamy powody do zadowolenia. Cieszy aktywność mieszkańców Pragi-Południe, nasza dzielnica jest wysoko pod względem liczby zgłoszonych projektów. Za wszystkie pomysły serdecznie dziękuję” – mówi Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe.

Urzędnicy ocenili zgłoszone pomysły, a projekty, które okazały się możliwe do realizacji w przyszłym roku przeszły do etapu głosowania i teraz to mieszkańcy wybiorą te najlepsze. Każdy warszawiak, który chce aktywnie włączyć się w decyzję, jak będzie wyglądało jego najbliższe otoczenie i z jakiej oferty miasta chciałby skorzystać, w terminie między 1 a 15 września może głosować na 15 projektów w wybranej dzielnicy i 10 pomysłów ogólnomiejskich. Głosować będziemy w Urzędzie Dzielnicy lub elektronicznie na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl. Najwygodniejsze i – co ważne – najbezpieczniejsze w dobie koronawirusa wydaje się głosowanie elektroniczne. Taki sposób głosowania polecam! Głos oddać może każdy mieszkaniec Warszawy, bez względu na wiek. W imieniu nieletnich zrobi to rodzic lub opiekun prawny.

Na Pradze-Południe mamy wiele ciekawych propozycji – 106 projektów dzielnicowych udało się ocenić pozytywnie i spośród nich możemy wybierać. Najliczniej, tradycyjnie już, reprezentowane są pomysły infrastrukturalne. Mieszkańcy wskazali miejsca do doświetlenia, naprawy nawierzchni dróg i chodników, urządzenia podwórek i rozbudowy ścieżek rowerowych. Pamiętamy o najmłodszych – w ofercie są boiska i place zabaw. Niezmiennie troszczymy się również o kondycję fizyczną – zgłoszono siłownie plenerowe i ściankę wspinaczkową. Dbamy o czystość i środowisko – są pomysły zwiększenia liczby koszy na śmieci i nasadzeń zieleni. Nie mogło zabraknąć również warsztatów i zajęć edukacyjnych, sportowych i kulturalnych. Dzięki budżetowi obywatelskiemu biblioteki mogą poszerzyć pulę nowości czytelniczych, a mieszkańcy Gocławia mają szansę zyskać nowy dom sąsiedzki.

Do wydania w dzielnicy mamy prawie 6 mln zł, a limit na pojedynczy projekt dzielnicowy wynosi 1 mln 180 tys. zł. Jeszcze droższe pomysły znajdziemy w części ogólnomiejskiej – do wydania jest tu blisko 25 mln zł (limit dla projektów ogólnomiejskich wynosi 4,9 mln zł). Niektóre z nich są zlokalizowane na Pradze.

Z pełną ofertą projektów można zapoznać się na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Wyniki głosowania poznamy 30 września.

Teraz liczy się Twój głos!

Koordynator budżetu obywatelskiego w Dzielnicy Praga-Południe

Anna Wojtasik

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *