Aktualności

Raport z placu budowy – Grochowska 297

Straszący przez lata pustymi oknami i dziurawym dachem, na którym wyrosło drzewo, budynek, ruina usytuowana niemal vis-à-vis Urzędu Dzielnicy Praga-Południe, doczekał się w końcu generalnego remontu i nadbudowy.

Urząd planował remont i nadbudowę przedwojennej kamienicy już w 2009 r. Brakowało środków, dlatego po wyjaśnieniu roszczeń próbowano kamienicę sprzedać. Też nic z tego nie wyszło. Sprawa modernizacji ruszyła w kwietniu 2017 roku, o czym pisaliśmy w drukowanej wersji gazety „DZIELNICA.pragapld”. Po etapie planowania zasadnicze prace miały zostać wykonane w latach 2018-2019. Niestety, ten termin też się osunął… Problemem okazały się przetargi.

W końcu jednak umowę na remont i nadbudowę podpisano 10 września 2019 r. Na wstępie zlecono wykopanie ekspertyzy ornitologicznej, gdyż znaleziono w ruinie wiele gniazd ptasich, a następnie chiropterologiczną, dotycząca nietoperzy, które objęte są w Polsce ścisłą ochroną. Pod nadzorem ornitologów zaczekano aż wykluje się ostatni ptak, a następnie uszczelniono dziury w ścianach i stropach. Dopiero wtedy można było zająć się remontem kamienicy.

Na początek rozebrano stropy i konstrukcję dachu. Przeprowadzenie remontu wraz z kompleksową termomodernizacją to koszt ok. 5,4 mln zł. Prace remontowe obejmują m.in: wykonanie: nadbudowy (chodzi o wyrównanie pierzei z sąsiadującymi kamienicami), nowych ścian murowanych, stropów oraz dachu, wykonanie podbicia istniejących fundamentów, wykonanie elewacji, wykonanie nowych przyłączy do budynku (w tym oczywiście do miejskiej sieci ciepłowniczej), instalacji elektrycznych i sanitarnych wraz z węzłem cieplnym, wykonanie posadzek i tynków oraz montaż dźwigu osobowego dostosowanego dla osób z niepełnosprawnością.

Dzięki tej inwestycji zasób komunalny dzielnicy zwiększy się o 16 lokali mieszkalnych, w tym znajdą się również lokale przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Prace planuje się zakończyć w marcu 2021 r.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *