Aktualności

Eko-słupek ostrzega przed smogiem

Na terenie kościoła przy ulicy Kobielskiej na Grochowie zamontowano świecący ekosłupek, sygnalizujący o jakości powietrza odpowiednimi kolorami. Pokazuje on głównie stężenie pyłów zawieszonych.
Ekosłupek został wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.

Urządzenie ostrzega m.in., by nie biegać lub jeździć na rowerze, gdy stężenie jest zbyt duże, a nawet odradza spacery w przypadku szkodliwego dla zdrowia znacznego przekroczenia norm zanieczyszczeń. To drugie, po tablicy na ścianie Urzędu Dzielnicy Praga-Południe, urządzenie informujące o stanie powietrza w dzielnicy.

Co oznaczają kolory z urządzeń mierzących jakość powietrza, prezentujemy poniżej.

Okazuje się, że to (przyznajmy – znakomity!) pomysł marketingowy wytwórcy tych słupków, całkowicie polskiego patentu – firmy e-gminy.pl z Bielska-Białej. Na południu Polski takie słupki stoją już nawet w przedszkolach i uczą najmłodszych, by zwracali uwagę dorosłym czym palą w piecach. „Dziadku, nie pal plastików, bo jutro nie pójdziemy na spacer”.

Słupki te mają zresztą wiele innych zastosowań. Współpracują np. ze Strażą Miejską dzięki specjalnej aplikacji. Łatwiej wtedy namierzyć mieszkańców palących w piecach niedozwolonym opałem.

W naszej dzielnicy taki słupek stoi jeszcze przy kościele na ul. Kapelanów, a poza tym w parafii na Puławskiej i Rzeźbiarskiej. Niebawem pojawią się na terenie stołecznych uczelni.

Firma e-gminy.pl pokazywała swój patent (nikt na świecie nie pomyślał wcześniej, by ostrzegać przed smogiem kolorami) na zimowych targach klimatycznych, które odwiedził prezydent Trzaskowski. Teraz menedżerowie z południa oczekują na spotkanie w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej m.st. Warszawy. Może doczekamy, że takie słupki staną się codziennym elementem krajobrazu stolicy i będą nas rzetelnie informować o stanie powietrza.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *