Aktualności

Akt erekcyjny na budowie praskiej szkoły

Przy ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego 22 na Gocławiu trwa budowa kompleksu oświatowego dla 600 uczniów i 175 przedszkolaków. 23 czerwca w ścianę powstającego nowoczesnego obiektu uroczyście wmurowano akt erekcyjny.

23 czerwca, w przyszłej auli teatralnej przedszkola, odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod powstającą tu szkołę i przedszkole. Wśród licznie przybyłych gości gorąco powitano senatora RP Marka Borowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Sławomira Potapowicza, radnych Warszawy Dorotę Lutomirską, Pawła Lecha i Dariusza Dziekanowskiego. Obecni byli również radni Dzielnicy Praga-Południe – wiceprzewodnicząca Rady Bożena Manarczyk, Irena Bartosińska, Anna Dębińska-Żytkiewicz i Michał Wieremiejczyk. Zarząd miasta st. Warszawy reprezentowała odpowiedzialna za oświatę wiceprezydent Renata Kaznowska. Zarząd Dzielnicy Praga-Południe stawił się niemal w pełnym składzie, z burmistrzem Tomaszem Kucharskim i jego zastępcami Bożeną Przybyszewską, Izabelą Szostak-Smith i Adamem Cieciurą. Obecny był „ojciec chrzestny” tej inwestycji Jarosław Karcz, obecnie burmistrz Włoch. Powitano gorąco Sławomira Nowaka, wiceprezesa firmy Mirbud SA, wykonawcy obiektu. Oświatę reprezentowali pan dyr. Marek Litwinowicz z Biura Edukacji m.st. Warszawy oraz Marzenna Adamiak, naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Praga-Południe. Seniorów reprezentowała przewodnicząca południowopraskiej Rady Seniorów Zofia Backiel. Przybyli także uczniowie i pedagodzy gocławskich szkół, przedstawiciele mediów (dziękujemy Radiu Kolor za zdjęcia z drona) i urzędnicy.

Pomimo trudności inwestujemy w infrastrukturę oświatową. W tym roku ponad pół miliarda złotych. To bardzo ważna placówka dla tej dzielnicy. Ostatnią szkołę podstawową na Pradze-Południe oddano do użytku 23 lata temu. Budowa tak potrzebnych na Gocławiu placówek, jak szkoła i przedszkole, zakończy się już pod koniec 2021 roku – powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Burmistrz Tomasz Kucharski rozpoczął swoje przemówienie od podziękowań skierowanych do Jarosława Karcza, wieloletniego wiceburmistrza Pragi-Południe odpowiedzialnego za oświatę, którego pasji i determinacji zawdzięczamy powstanie zespołu szkolno-przedszkolnego. Dziękował radzie i władzom stolicy, bez pomocy których nie udałoby się ruszyć z budową. Burmistrz przypomniał, że powstaje olbrzymi obiekt, który będzie miał powierzchnię użytkową ponad 11 tys. m2, halę sportową, stołówkę, place zabaw i dwa zewnętrzne boiska sportowe ze sztuczną nawierzchnią. Znajdą się w nim 24 oddziały szkolne oraz 7 oddziałów przedszkolnych. Będzie to nowoczesna placówka. W części szkolnej znajdą się po dwie sale komputerowe i językowe, sale do rehabilitacji, gabinet pedagoga, psychologa i logopedy oraz kuchnia z zapleczem. Natomiast w części przedszkolnej powstają sale do zajęć, sale rekreacyjno-zabawowe, szatnie, gabinety psychologa i logopedy. Przestronna i nowoczesna jadalnia „połączy” szkołę z przedszkolem. W całym obiekcie znajdą się również pokoje administracyjne i magazyny. Teren zostanie ogrodzony i oświetlony, a na dachu obiektu powstanie zielony ogród.

Koszt budowy zespołu szkolno-przedszkolnego wyniesie miasto ponad 61 mln złotych. Inwestycja nie ruszyłaby bez pomocy Rady Miasta, prezydenta Rafała Trzaskowskiego i wiceprezydent Renaty Kaznowskiej. To w tej chwili jedna z największych inwestycji na Pradze-Południe.

Po przemówieniach podpisano akt erekcyjny o treści:

„Pragniemy z radością ogłosić, iż dnia 23 czerwca 2020 roku, dzięki wielkiemu zaangażowaniu organów samorządowych i władzy wykonawczej stolicy Polski, Warszawy, oraz jej dzielnicy Pragi-Południe, mając na uwadze edukację i wychowanie przyszłych pokoleń, wmurowujemy akt erekcyjny i kamień węgielny pod budowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego na Gocławiu w Warszawie.

W tym czasie Przewodniczącą Rady m.st. Warszawy była pani Ewa Malinowska-Grupińska, Prezydentem m.st. Warszawy był pan Rafał Trzaskowski, Przewodniczącym Rady Dzielnicy Praga-Południe pan Marcin Kluś, burmistrzem Dzielnicy Praga-Południe pan Tomasz Kucharski.

Potwierdzenia faktu rozpoczęcia budowy poprzez wmurowanie niniejszego aktu, swoimi podpisami dokonali obecni na uroczystości.

Niech dziś rozpoczęta inwestycja zostanie pomyślnie zakończona oraz dobrze służy mieszkańcom Gocławia, Warszawy i Polski przez wiele lat trzeciego tysiąclecia!”

Po podpisaniu aktu nastąpiło jego uroczyste wmurowanie. Każdy z zaproszonych gości dokonywał tego w towarzystwie dziecka. Po wpisaniu się do księgi pamiątkowej nadszedł czas na rozmowy kuluarowe i wywiady dla mediów.

Warszawa za prezydentury Rafała Trzaskowskiego realizuje rekordowy program inwestycji. Tylko w 2019 r. oddano do użytku w stolicy 12 przedszkoli i 3 szkoły podstawowe. W trakcie budowy jest kolejnych 18 placówek, a dalsze 16 planowanych. Na inwestycje oświatowe miasto przeznaczyło w 2020 r. ponad pół miliarda złotych.

DCIM100MEDIADJI_0089.JPG
DCIM100MEDIADJI_0092.JPG

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *