Aktualności

Łoś w Skaryszaku!

Podczas samoizolacji, gdy większość z nas przebywała w domach, zwierzęta poczuły powiew wolności i śmiało zaczęły „odzyskiwać utracony teren”. Dziki pojawiły się w centrach wielu miast, łanie oskubały kwietnik przed Urzędem Miasta w Zakopanem, a wczoraj, 14 maja, jeden z takich nietypowych gości, dorodny łoś, odwiedził Park Skaryszewski.

Młodego osobnika zauważyli rano spacerowicze w parku. Informacja pojawiła się na Twitterze, potem na Facebooku i Instagramie. Powiadomiono odpowiednie służby. Internauci zaczęli się martwić, że park otoczony jest ruchliwymi ulicami: al. Waszyngtona i Zieleniecką, i łoś mógłby na nie wyjść. Najpewniej do paku przyszedł w nocy, gdy ruch nie był tak duży.

Na miejsce wysłano patrole z naszego, południowopraskiego, VII Oddziału Terenowego oraz Oddziału Ochrony Środowiska. W parku strażnicy szybko odnaleźli młode zwierzę. Odpoczywało w rosarium, które wcześniej nieco zdewastowało i podjadło trochę kwiatów. Funkcjonariusze natychmiast zabezpieczyli teren, żeby nikt nie zbliżył się do zwierzęcia i oczekiwali na przyjazd łowczego z Lasów Miejskich.

Gdy łowczy zaaplikował zwierzęciu środek usypiający, nieoczekiwanie dla wszystkich zwierzę poderwało się, kończąc ucieczkę w jeziorku Kamionkowskim i zaczęło tonąć. Na szczęście dla zwierzaka jeden ze strażników miejskich ruszył mu na ratunek i pomógł mu wydostać się na brzeg.
Młody łoś nie odniósł żadnych ran i został przetransportowany do swojego naturalnego środowiska w Puszczy Kampinoskiej.  Być może to z niej przywędrował do naszej dzielnicy.

Fot. Ewa Kruczkowska, Twitter

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *