Aktualności

Rowery Veturilo znów dostępne

Od 6 maja znów można korzystać z miejskich rowerów Veturilo. Warszawa uruchomiła wypożyczalnie publicznych jednośladów od razu po zdjęciu rządowych ograniczeń. Wcześniej apelował o to Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W Polsce korzystanie z rowerów miejskich dostępnych publicznie w czasie epidemii zostało zabronione, chociaż w innych krajach europejskich lekarze wręcz namawiali do korzystania z odmiennej formy transportu publicznego. Nasz rząd uparł się jednak i ogólnokrajowe rozporządzenie obowiązywało od 1 kwietnia. Prezydent Warszawy wielokrotnie zwracał uwagę, że rower jest bezpiecznym środkiem komunikacji w czasach pandemii. Do środy, 6 maja, bezskutecznie. Tymczasem system Veturilo (przypomnijmy, że w języku esperanto słowo to oznacza właśnie rower) od lat cieszy się rosnącą popularnością wśród warszawiaków. Tylko w 2019 r. miejskie rowery wypożyczano blisko sześć milionów razy. Publiczne jednoślady stały się także ważnym elementem układu transportowego stolicy – w sezonie ponad 7% podróży niepieszych w Warszawie odbywa się na rowerach.

Elementy systemu Veturilo będą dezynfekowane. Operator Veturilo – firma Nextbike Polska – specjalnymi preparatami będzie czyścił kierownice, siodełka, linki z kodem, a także ekrany dotykowe w terminalach stacji. Jednocześnie zachęcamy użytkowników Veturilo do prowadzenia rowerów w rękawiczkach.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *