Aktualności

Stacja Warszawa Wiatraczna: Światełko w tunelu

Kilka lat temu na pierwszej stronie gazety „DZIELNICA.pragapld”, wydawanej przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe, pisaliśmy o planach zbudowania przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe nowej stacji kolejowej Warszawa Wiatraczna. Pomysł był wspaniały, będąc nie tylko ukłonem wobec tysięcy mieszkańców nowych osiedli przy Terespolskiej, Podskarbińskiej, Chrzanowskiego, Mińskiej, ale też np. dla osób udających się do kliniki przy ul. Szaserów. Minęły lata, a stacji nie ma. Złożyło się na to wiele problemów, m.in. z wykonawcami.

Dzisiaj wiemy już, że nowy przystanek Warszawa Wiatraczna raczej powstanie. Wypełni dużą dziurę między Dworcem Wschodnim a przystankiem PKP Olszynka Grochowska.

Według zapowiedzi rządowej spółki PKP PLK prace na odcinku od Warszawy Wschodniej do Wawra mają ruszyć jeszcze w tym roku. W środę, 15 kwietnia, ogłoszono przetarg na wykonawcę tej długo wyczekiwanej inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tą trasą przejedziemy w drugiej połowie 2022 r.

Zaplanowano także, by budowany w połowie drogi między ulicami Wiatraczną a Garwolińską peron wyspowy z wiatą, wyposażony w system informacji pasażerskiej, miał połączenie z wiaduktami obwodnicy śródmiejskiej (odcinek Grochów-Targówek). Co prawda jej budowę ratusz wstrzymał w związku z coraz większymi rządowymi obciążeniami dla budżetu miasta, oraz obcięciem dotacji przez rząd PiS, ale planów nikt nie wyrzuca do kosza.

Wyremontowane zostaną także pozostałe przystanki. Warszawa Olszynka Grochowska zyska nową kładkę nad torami oraz windy dla osób niepełnosprawnych. Duże zmiany szykują się także na przystanku Warszawa Gocławek. Modernizację przejdzie również przystanek Warszawa Wawer. Kolejarze zaproponowali odrestaurowanie wiaty oraz dodanie wind. Wszędzie zamontowany zostanie system informacji wizualnej i głosowej.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *