Aktualności

Sami zdecydujmy, gdzie naładować auto

Rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu „Plan budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na obszarze m.st Warszawy”. Już niedługo w Warszawie rozbudowana zostanie infrastruktura dostosowana do niskoemisyjnych środków transportu. Zgłoś uwagi do planu ich lokalizacji.

Jednym z najważniejszych zadań Warszawy jest rozwój transportu publicznego, przekonywanie mieszkańców do przesiadania się do pojazdów transportu publicznego, które nie emitują zanieczyszczeń – tramwajów, metra, szybkiej kolei miejskiej, autobusów elektrycznych, a nawet na rowery publiczne. Kolejnym ważnym krokiem jest promowanie elektromobilności, czyli samochodów elektrycznych i hybrydowych. Dlatego wkrótce w Warszawie powstaną nowe stacje ładowania takich pojazdów.

Napędy alternatywne – np. elektryczne – są jednym z elementów działań przybliżających nas do poprawy jakości powietrza. Inwestycje w elektromobilność przyczyniają się do zmniejszenia zawartości w powietrzu pyłu zawieszonego oraz szkodliwych tlenków azotu i tlenków siarki. Korzystanie z  pojazdów przyjaznych środowisku wpłynie także na redukcję emisji dwutlenku węgla oraz obniżenie poziomu hałasu.

Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych w Warszawie powinno działać minimum 1 000 punktów do ładowania pojazdów napędzanych energią elektryczną. Obecnie w stolicy są 54 stacje ze 144 punktami ładowania. W tym roku różni inwestorzy wybudują kolejnych 21 stacji z 41 punktami. Oznacza to, że brakuje nam 815 punktów.

W przygotowanym przez Biuro Infrastruktury wskazano lokalizacje, w których można uruchomić 1034 punkty ładowania w 517 stacjach. Wszystkie planowane stacje będą standardowo wyposażone w dwa punkty ładowania. W jednym miejscu może zostać zainstalowanych kilka stacji. W ramach konsultacji zbieramy uwagi i opinie dotyczące wskazanych lokalizacji.

Konsultacje trwają do 31 maja 2020 r.

Szczegóły, mapki i inne informacje:

http://konsultacje.um.warszawa.pl/stacje_ladowania_pojazdow_elektrycznych

2 komentarze

  1. To jest ważna kwestia. Mam samochód elektryczny. Mieszkam pod Warszawą i wielokrotnie miałam problem, żeby znaleźć wolną ogólnodostępną stację. Kupiliśmy z mężem prywatną z AmperGo, którą mamy w garażu. Niemniej jednak cieszę się, że liczba stacji ładowania w mieście będzie wzrastać.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *