Aktualności

Południowoprascy harcerze na służbie!

Już prawie miesiąc trwa ogólnopolska izolacja i akcja #zostańwdomu. Jest to czas trudny dla wszystkich mieszkańców, jednak pozostawanie w domach jest właściwie jedynym sposobem ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W tym czasie społecznej kwarantanny druhny i druhowie z Hufca Praga-Południe Związku Harcerstwa Polskiego nie zapomnieli o najbardziej potrzebujących mieszkańcach naszej dzielnicy. Już kilka dni po ogłoszeniu stanu epidemiologicznego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Szybko przygotowane zostały plakaty, które umieszczono zarówno w serwisach społecznościowych, jak i rozwieszono przy bazarze na placu Szembeka. Na grafice dostępny jest numer telefonu, pod którym mieszkańcy mogą poprosić harcerzy o pomoc w wykonaniu zakupów. Jak mówi komendant hufca hm. Piotr Piskorski, z pomocy harcerzy skorzystało do tej pory kilkanaście osób. Harcerze (tylko pełnoletni) dokonują głównie zakupu artykułów spożywczych. Były też prośby o pomoc w realizacji recept czy zakup żwirku dla kota.

– Z tego rodzaju pomocy mogą jednak skorzystać tylko osoby, które nie przebywają na obowiązkowej kwarantannie – precyzuje komendant hufca. – Harcerze wykonują zakupy zgodnie z listą, którą ustalają podczas rozmowy telefonicznej. Następnie dostarczają torby z artykułami przed drzwi, a płatności rozliczane są elektronicznie. Wszystko po to, aby jak najbardziej ograniczyć możliwość przeniesienia ewentualnie wirusa.

Zgłoszenia w sprawie zakupów przyjmuje pwd. Gabriela Lassota
[email protected] lub pod numerem telefonu 660 989 177

Drugą formą pomocy, w którą włączyli się harcerze z całej Warszawy, jest szycie maseczek dla placówek służby zdrowia. Do akcji włączają się także osoby prywatne, które oferują swoją pomoc w szyciu, czy też firmy, które przekazują materiał na maseczki, gumki bieliźniane lub nici. Do tej pory harcerzom z Chorągwi Stołecznej ZHP udało się uszyć i przekazać 45 tysięcy maseczek. Instruktorzy z Pragi-Południe włączyli się do akcji niedawno, ale już uszyli 600 maseczek i ciągle pracują.

Jeżeli ktoś chciałby wspomóc ich w szyciu, albo przekazać materiał, prosimy o kontakt z koordynatorką akcji w naszej dzielnicy phm. Anną Bodzińską[email protected] lub pod numerem telefonu 661 915 912.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *