Aktualny numer

Nowy sąd okręgowy jeszcze przed wakacjami?

Trzy lata temu informowaliśmy, że w roku 2018 Sąd Okręgowy dla prawobrzeżnej części Warszawy przeprowadzi się z al. Solidarności 127 na Lesznie do nowego gmachu przy ul. Poligonowej 3. Modernizacja budynku się nieco przedłużyła, ale jest szansa, żeby w nowym gmachu jeszcze przed tegorocznymi wakacjami odbyły się pierwsze rozprawy. Stosowny napis już pojawił się na zmodernizowanym biurowcu.
Przez lata budynek przy Poligonowej prezentował się nowocześnie, ale w rzeczywistości jego wnętrze kryło dwa 40-letnie biurowce typu Lipsk zakładów Radwar z lat 70. XX wieku. Gdy w 2010 r. praski sąd okręgowy wybrał je na swoją siedzibę i kupił (bez przetargu) za 154 mln zł, okazało się, że obiekt ma zbyt słabe stropy, aby udźwignąć setki metrów nowych ścian działowych. Konieczna okazała się przebudowa, m.in. wydzielenie sal rozpraw. Rozpoczęła się ona po sześciu latach od zakupu za sprawą konsorcjum firm PBM Południe S.A. z Warszawy i MR System Marek Lipowski. Wcześniej z remontu zrezygnowała Skanska. Prace budowlane, które trwały prawie trzy lata, zakończono w grudniu 2018 r. Przez ostatnie miesiące trwała naprawa wentylacji i klimatyzacji.
W nowym gmachu o kubaturze 100 tys. m sześc. i powierzchni użytkowej ok. 25 tys. m kw. znajdzie się 46 sal rozpraw, które zajmą trzy kondygnacje. Na kolejnych dwóch piętrach znajdą się pokoje dla sędziów, asystentów i innych pracowników biurowych. To 186 pomieszczeń. Do tego 75 pokoi narad i dla świadków. Łącznie w budynku zaprojektowano miejsca pracy dla 550–600 pracowników – informuje sąd. Gmach ma być przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, będzie tam osiem wind. Sąd zorganizuje 257 miejsc postojowych, w tym ponad 100 na wydzierżawionym parkingu.
To tu sądzone będą grupy przestępcze działające na prawym brzegu Wisły w Warszawie i okolicznych miejscowościach oraz sprawcy najpoważniejszych przestępstw, m.in. zabójstw. Dlatego w nowym sądzie będzie strefa niejawna i kancelaria tajna, którą za ponad 143 tys. zł zaprojektowała spółka Konsmetal Alians.
W praskim sądzie orzeka ponad 70 sędziów, którzy nie mogą się doczekać przeprowadzki ze starego gmachu bez klimatyzacji, w którym jest niezwykle ciasno i niewygodnie. Sąd przeniesie się w terminie do sześciu tygodni od otrzymania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu, które planuje się uzyskać w kwietniu.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *