Kultura

188. rocznica Bitwy Grochowskiej

Obchody upamiętniające bohaterów bitwy o Olszynkę Grochowską, która miała miejsce w lutym 1831 r., ponownie zorganizowały wspólnie rady i władze samorządowe Pragi-Południe i Rembertowa oraz Krąg Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Olszynka Grochowska.
Wzięli w nich udział przedstawiciele parlamentu i najwyższych władz państwowych, radni Warszawy i dzielnic, kombatanci i seniorzy, poczty sztandarowe warszawskich szkół oraz mieszkańcy stolicy. Uroczystościom towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i wojskowa orkiestra. Ramię w ramię z żołnierzami stanęli uczniowie klas wojskowych warszawskich liceów. Nie zabrakło kawalerzystów rekonstruktorów.
Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę, 24 lutego, mszą świętą w kościele na pl. Szembeka, którą koncelebrował jego eminencja ksiądz biskup Romuald Kamiński.
O godz. 15.00 rozpoczęły się uroczystości w Alei Chwały, gdzie głos zabrał poseł Andrzej Melak. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała „Warszawiankę” i złożono kwiaty przy głazie pamięci ks. Wacława Karłowicza i Stefana Melaka.
Uczestnicy uroczystości przeszli następnie przed ołtarz ustawiony obok powstańczej mogiły. Po odegraniu hymnu RP, prowadzący powitał gości i zebranych.
List od prezydenta odczytała pani Grażyna Ignaczak-Bandych, Dyrektor Generalny w Kancelarii Prezydenta RP. List Marszałka Sejmu odczytał europoseł Ryszard Czarnecki. W imieniu Ministra Obrony Narodowej głos zabrał Szef Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki. List od Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych min. Jana Józefa Kasprzyka odczytała doradczyni Szefa Urzędu Magdalena Merta, a list od wojewody mazowieckiego odczytał wicewojewoda Artur Standowicz.
Następnie głos zabrali zastępca burmistrza Pragi-Południe Jarosław Karcz, burmistrz Rembertowa Agnieszka Kądeja i prezes Kręgu Pamięci Narodowej Andrzej Melak. Po oficjalnych wystąpieniach usłyszeliśmy Apel Pamięci, a po jego zakończeniu kompania reprezentacyjna oddała salwę honorową. Modlitwę za poległych obrońców Olszynki Grochowskiej odmówił ksiądz biskup Romuald Kamiński.
Ostatnią częścią uroczystych obchodów było złożenie wieńców pod pomnikiem poległych w bitwie o Olszynkę, a orkiestra wykonała wiązankę melodii związanych z powstaniem listopadowym.
Po złożeniu ostatniego wieńca trębacz zagrał utwór „Śpij kolego” i zaproszono wszystkich na tradycyjną wojskową grochówkę.
(red.)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *