Kultura

Wymyślona orkiestra

Co to była za impreza! 25 stycznia sala w Centrum Promocji Kultury wypełniona była po brzegi rodzicami, rodzeństwem, kolegami i koleżankami oraz przygodnymi widzami. A na scenie młodzi (7 –20 lat) adepci muzyki z zapałem, ale i w skupieniu próbujący trudnej sztuki grania na instrumentach perkusyjnych, smyczkowych, dętych, klawiszowych, strunowych a także testujący siłę głosu. Wszyscy gorąco oklaskiwani przez widzów.
Oczywiście nie grają wszyscy na raz, bo próbują dopiero od czterech miesięcy. Ale kiedyś zagrają razem w Praskiej Orkiestrze „Dream Up”. Na razie jest dużo zapału i mnóstwo radości.
„Dream Up” jest międzynarodowym programem Grupy BNP Paribas zainicjowanym w 2015 roku, finansowanym przez Fundację BNP Paribas w Paryżu i realizowanym w blisko 30 krajach. Celem projektu jest edukacja oraz regularna praktyka artystyczna dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Pierwsza, trzyletnia edycja programu, realizowana przez Fundację „Muzyka Jest Dla Wszystkich”, adresowana była do dzieci będących pod opieką świetlic środowiskowych z dzielnic Praga-Północ i Praga-Południe. W programie miała naukę gry na instrumentach, rozbudzenie pasji i zainteresowań muzycznych, zainspirowanie i zmotywowanie uczestników do dalszego rozwoju, a także zachęcenie do gry zespołowej.

Po upływie trzech lat Fundacja BGŻ BNP Paribas rozpisała nowe zapytanie ofertowe kierując je do różnych placówek kulturalnych, między innymi do Centrum Promocji Kultury. Dyrektor Barbara Gebler-Wasiak zwróciła się z prośbą o napisanie projektu do Krzysztofa Konrada. Fundacji spośród wszystkich pomysłów spodobał się najbardziej właśnie ten. I tak we wrześniu 2018 r. rozpoczęła się druga edycja koncepcji „Dream Up”. Potrwa do sierpnia 2021 roku.
– Gdy pisałem projekt, wiedziałem, jakie są oczekiwania Fundacji Paribas oraz iloma i jakimi instrumentami będziemy dysponować. I to właśnie w oparciu o instrumenty, które już są – takie a nie inne, jest ich tyle a tyle – powstał pomysł stworzenia sześciu sekcji muzycznych, z wizją połączenia ich kiedyś w jeden duży zespół – opowiada Krzysztof Konrad.

10 września odbyło się pierwsze, otwarte spotkanie informacyjno-promocyjne w CPK, na które przyszło dużo ludzi i już wtedy sporo osób zapisało się na zajęcia. Potem tradycyjny dzień otwarty w CPK i kolejna fala rekrutacji. Później jeszcze pojedyncze przypadki zgłaszania się zainteresowanych. Pewnie to nie koniec. – Przyjmujemy wszystkich. Orkiestra ma przede wszystkim integrować i bawić. Nauka gry jest troszeczkę jakby na drugim miejscu. Są u nas tacy, którzy wcześniej już cokolwiek grali, jak i tacy, którzy zaczynają od zera. Głównie dzieciaki, które mają pasję muzyczną, ale rodziców nie stać na płatne zajęcia – tłumaczy Krzysztof Konrad.
Wśród uczestników zajęć przeważają dzieci z ubogich rodzin dzielnic Praga-Południe i Praga-Północ. Są też młodzi ludzie z problemami wychowawczymi oraz kilkoro dzieci obcokrajowców – imigrantów z Białorusi i Ukrainy, którzy zamieszkali na Pradze i szukają sposobów na integrację z rówieśnikami. Najmłodszy uczestnik zajęć Dream Up ma 7 lat. Najstarszy nieco więcej, jest to mama najmłodszego uczestnika, która razem z nim bierze udział w zajęciach sekcji instrumentów perkusyjnych. Nie licząc mamy, najstarszy uczestnik ma 20 lat. Ale przeważają 11–13 latkowie.
W tej chwili Orkiestra liczy 62 osoby. Do wakacji będą ćwiczyć w sekcjach, uczyć się grać, przecież na takich skrzypcach trzeba dwóch lat grania, żeby wydobyć z nich czysty dźwięk. Zresztą wszystkie instrumenty wymagają ćwiczeń, ćwiczeń. W przyszłym sezonie sekcje zaczną się łączyć, by stworzyć orkiestrę. Co kilka miesięcy młodzi ludzie dadzą koncert sprawdzający umiejętności i obycie sceniczne. W trzecim roku działalności z pewnością zagrają już w pełnym składzie. „Planujemy też nagranie i wydanie płyty będącej zwieńczeniem naszych wysiłków”, zapowiada Krzysztof Konrad. Pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie. Edukacja muzyczna jest jedną z najlepszych służących rozwojowi człowieka.
AL

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *