Aktualności

Spór o Agnieszkę

Rzeźba uliczna przedstawiająca Agnieszkę Osiecką, autorstwa Teresy i Dariusza Kowalskich, stanęła przed blisko 12 laty w naturalnym otoczeniu kawiarnianych stolików. Niedawno sąsiedzi się zmienili…
Gdy na początku tego roku stoliki i kawiarnia zniknęły, a właściciele budynku wynajęli lokal dużej sieci handlowej, w mediach społecznościowych aż zagotowało się od protestów. Ba, żądano nawet od władz dzielnicy, by rzeźbę natychmiast przenieść.
– Śledziliśmy dyskusję na portalach społecznościowych, ale bez wyraźnej prośby o pomoc, nie mogliśmy zająć stanowiska – usłyszeliśmy od burmistrza Tomasza Kucharskiego. – Wydaje nam się jednak, że przesuwanie pomników ze względu na sąsiedztwo nie jest najszczęśliwszym pomysłem, zważywszy, że owi sąsiedzi mogą się dość szybko zmieniać. Nie mamy też gwarancji, że sytuacja nie powtórzy się w nowym miejscu. Przez lata rzeźba Agnieszki wpisała się na trwałe w pejzaż i mapę Saskiej Kępy, i trudno sobie wyobrazić przenosiny.
Zdajemy sobie jednak sprawę, że otoczenie rzeźby stało się dzisiaj mniej „klimatyczne”. Dlatego wraz z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy oraz Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków pomyślimy o takim zagospodarowaniu terenu wokół rzeźby, by choć w minimalnym stopniu klimat należny tej postaci przywrócić – dodaje burmistrz Kucharski.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *