Miejsca i ludzie

Rocznica urodzin generała

Msza świeta z okazji 230. rocznicy urodzin gen. Piotra Szembeka zgromadziła w kościele parafialnym Najczystszego Serca Maryi przy pl. Szembeka liczne grono osób, chcących uczcić pamięć o bohaterze powstania listopadowego.
Odprawianą z tej okazji mszę świętą celebrował Jego Ekscelencja Biskup Romuald Kamiński wraz z duchowieństwem Diecezji Warszawsko-Praskiej. Obecna była młodzież szkolna i poczty sztandarowe kilku południowopraskich szkół. We mszy uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych dzielnicy, radni dzielnicy oraz członkowie Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie, na czele z prezesem Władysławem Ryszardem Szelągiem.
Po mszy goście udali się do Szkoły Podstawowej nr 374 im. gen. Piotra Szembeka, gdzie kontynuowano uroczystość. Po odśpiewaniu przez chór hymnu państwowego i hymnu szkoły, zebranych powitała dyrektor szkoły pani Mariola Sobolewska. A wśród gości pojawili się na sali nasz blisko 105-letni kombatant płk. Kazimierz Klimczak, duchowni, radni Rady Warszawy i Rady Dzielnicy Praga-Południe, Rady Dzielnicy Rembertów, zastępca burmistrza Pragi-Południe Jarosław Karcz, przedstawiciele instytucji kultury i Urzędu Dzielnicy Praga-Południe oraz nauczyciele i uczniowie. Po przemówieniach wiceburmistrz Karcz podziękował w imieniu władz dzielnicy Władysławowi R. Szelągowi i wręczył mu okolicznościowy medal wybity na stulecie przyłączenia naszej dzielnicy do Warszawy.
Zakończeniem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną, tańce narodowe, spektakl o gen. Szembeku i posłuchaliśmy chóru.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *