Kultura

Co ma Fredro do Szembeka

12 grudnia uroczyście obchodziliśmy w naszej dzielnicy 230. rocznicę urodzin bohatera spod Olszynki Grochowskiej, gen. Piotra Szembeka. Jednym z organizatorów obchodów było Towarzystwo Historyczne im. Szembeków. Zostało ono założone w Kępnie w roku 1990, ale bierze początek z Klubu Miłośników im. Marii z Fredrów hrabiny Szembekowej, który wcześniej powołał do życia Władysław Ryszard Szeląg.
Przypadek sprawił, że pan Władysław, obecny prezes Zarządu Krajowego Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, zainteresował się tym rodem. Któregoś dnia prof. Bogdan Zakrzewski, fredrolog z Wrocławia, polecił mu wizytę w Siemianicach koło Kępna. Chodząc po tej małej miejscowości, Władysław R. Szeląg znalazł kościół, a w nim epitafia poświęcone generałowi Piotrowi Szembekowi i Marii z Fredrów Szembekowej. Potem zobaczył pałac, który okazał się siedzibą rodu Szembeków. I już wiedział, że musi dowiedzieć się czegoś więcej o tej rodzinie. Poznawanie historii rodu, o którym naprawdę nie było zbyt wiele wiadomo, trwało kilka lat, kosztowało wiele starań, rozmów, wyszukiwania potomków, odwiedzania wielu miejsc, bo rodzina było po Polsce rozproszona i wchodziła w różne koligacje.
Pierwsze spotkanie na temat Szembeków odbyło się w 1988 r. w Siemianicach u księdza dziekana Mieczysława Gmerka, który potem był jednym z założycieli Towarzystwa Historycznego im. Szembeków. Warto wspomnieć, że statut towarzystwa opracowali dwaj wybitni prawnicy Władysław Siła-Nowicki i Lech Falandysz. Towarzystwo stawia sobie za cel ratowanie dóbr kultury narodowej, organizowanie wystaw poświęconych wybitnym postaciom, aranżowanie wieczorów literackich, sesji naukowych, festiwali teatralnych, wystaw, odczytów literackich. Do zadań Towarzystwa należy również przygotowanie albumów i książek poświęconych wybitnym postaciom literackim, do tej pory m.in. Halinie Poświatowskiej, Jerzemu Liebertowi oraz Władysławowi Sebyle. Dokonania Towarzystwa Historycznego im. Szembeków są imponujące. Przede wszystkim popularyzacja rodu Szembeków, ale zgodnie ze statutem, także innych postaci mało albo wcale nieznanych, a godnych przypomnienia. Jak poetów-żołnierzy Zygmunta Jana Rumla i Władysława Sebyły, poetki Alicji Iwańskiej z Mikorzyna, jej męża Jana Gralewskiego – „cichociemnego” ps. Pankracy. To także sesje naukowe poświęcone m.in. wiceministrowi II RP Janowi Szembekowi, malarzowi z Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium Stanisławowi Szembekowi czy wiceministrowi spraw zagranicznych Janowi hr. Szembekowi. W Alwerni k. Krakowa zorganizowano sesję poświęconą męczennikowi Oświęcimia, księdzu Włodzimierzowi Szembekowi. W Kępnie Towarzystwo Historyczne zorganizowało uroczystą sesję poświęconą pierwszemu prezesowi Izb Rolniczych w Polsce Aleksandrowi hr. Szembekowi.
Towarzystwo organizuje wiele interesujących wystaw, jak te w biurze towarzystwa w Warszawie: „Generał Piotr Szembek – bohater powstania listopadowego”, „Aleksander hr. Fredro i jego rodzina” czy „Zapomniany poeta Władysław Sebyła”. Szembekowcy urządzili także wspólnie z zarządem Zakładów Przemysłu Zapałczanego w Częstochowie uroczystość z okazji 125-lecia zakładów oraz okolicznościową wystawę „Szembekowie w dziejach Polski”.
Przy okazji warto powiedzieć, że Władysław Ryszard Szeląg jest inicjatorem nadania Szkole Podstawowej nr 8 w Częstochowie imienia Haliny Poświatowskiej, Szkole Podstawowej nr 34 w tym samym mieście imienia Aleksandra hr. Fredry, LXXX1 Liceum Ogólnokształcące w Warszawie otrzymało imię Aleksandra hr. Fredry, a Gimnazjum nr 22 i Szkoła Podstawowa nr 374 w Warszawie otrzymały imię gen. Piotra Szembeka. Odnowienie praskiego placu Piotra Szembeka także nastąpiło z inicjatywy Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.
Władysław R. Szeląg marzy teraz o postawieniu na tym placu pomnika bohatera powstania listopadowego. W styczniu ma powołać komitet budowy pomnika i sądzi, że monument stanie w 2020 r. Prezes chce także, by w Warszawie stanął pomnik Aleksandra hr. Fredry, najlepiej przy ulicy Fredry. Zgodę władz Warszawy już ma. Jest wysoce prawdopodobne, że ojciec komedii polskiej stanie na cokole jako żołnierz wojska Księstwa Warszawskiego także w 2020 r., w 30. rocznicę powstania Towarzystwa.
AL

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *