Aktualności

Lalka też Człowiek

W Centrum Promocji Kultury obejrzeć można niezwykłą wystawę fotograficzną „Lalki” Włodka Pawłowa, redaktora technicznego naszej gazety i znakomitego fotografika.
Włodek Pawłow, z wykształcenia fizyk, fotografuje od dzieciństwa, a miłość do tej sztuki zaszczepił w nim sam Eugeniusz Nasierowski. Ceni fotografię analogową, często używając aparatów średnio-, a także wielkoformatowych. Jego pasją jest fotografia uliczna – od kilku lat dokumentuje ulice miast, nie tylko polskich. Kolekcjonuje zabytkowe aparaty fotograficzne i pasjonuje go fotografia litowa.
Jednakże najnowsza wystawa jego fotografii ma zupełnie inny, na poły baśniowy, na poły niepokojąco realistyczny temat – lalki.
– W tym cyklu chciałem pokazać esencję uczuć. Eksplorowałem relacje międzyludzkie, zwłaszcza rodzinne – mówi Włodek Pawłow. A znamienity fotograf Tadeusz Rolke dopowiada: Lalki (…) są znakomitym pretekstem działań metaforycznych lub symbolicznych. Włodek podjął się tematu mocno eksploatowanego, ale gdy przeglądam jego fotografie, to ulegam ich narracji – raz dyskretnej, innym razem konfliktowej, ale cały czas nałożonej na wyrafinowany podkład poczucia humoru autora. Chwilami zmusza nas do zapomnienia, że mamy do czynienia z lalkami.
Wernisaż wystawy „Lalki” odbył się 13 października. Tego dnia można było zobaczyć bohaterki fotografii – niezwykłe lalki pieczołowicie i mistrzowsko wykonane przez Renatę Gołaszewską-Adamczyk, spotkać się z ich autorką oraz jej dziećmi, modelami wielu fotografii. Na wernisażu pojawili się ponadto wybitni fotograficy Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal, Marek Chodaczyński, prezes Unii Teatr Niemożliwy, dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowej dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, wiceburmistrz dzielnicy Jarosław Karcz, kurator wystawy Marcin Kokoszko, modelki biorące udział w przedsięwzięciu Włodka oraz licznie przybyli goście.

Wystawa jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, który rozpoczął się 7 października.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *