W zdrowym ciele...

Coś się kończy, a coś zaczyna, czyli Praga-Południe 4 lata później

Dobiega końca kadencja samorządowa 2014–2018. Za nami 53 sesje Rady Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, wiele spotkań i spraw, w których dane mi było uczestniczyć, pomagać, rozmawiać oraz inspirować.
Zmiany
Przebudowana Poligonowa, remont Kinowej czy wreszcie niedawna naprawa nawierzchni w Parku Skaryszewskim. Nowe przedszkole przy Rechniewskiego na Gocławiu. Nasze miejsce do życia zmienia się na korzyść i to każdego dnia.
Mamy nową infrastrukturę rowerową, kolejne drogi, bezpieczne i szerokie, z dobrą widocznością. Wzdłuż Alei Stanów Zjednoczonych, Ostrobramskiej, Poligonowej, Rechniewskiego czy Jugosłowiańskiej. Powstały stacje roweru miejskiego na Gocławiu i Grochowie. Będą następne.
W krajobraz dzielnicy wpisały się nowoczesne przejścia dla pieszych z diodami aktywowanymi, gdy system zarejestruje ruch pieszy. Rośnie poziom bezpieczeństwa na drogach i wokół nich. Oświetlenie ledowe zastąpiło w wielu miejscach tradycyjne słabe lampy starego typu. To nie koniec modernizacji, czekamy na kolejne bezpieczne przejścia dla pieszych, bo życie i zdrowie to najwyższe wartości.
Dbamy o tradycję i historię. Szanujemy dorobek poprzednich pokoleń. Edukujemy również przez sport i zabawę. Z mojej inicjatywy, przy dużym wsparciu Zarządu Dzielnicy, w ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy 5-kilometrowy Bieg Olszynki Grochowskiej. Za miesiąc odbędzie się druga edycja tego biegu dla dzieci i dorosłych. Dzięki temu przypominamy też historię najkrwawszej bitwy Powstania Listopadowego, która miała miejsce na terenie naszej dzielnicy.
Wyzwania
Na szczycie potrzeb dzielnicy znajduje się usprawnienie komunikacji do centrum miasta. Powstały nowe osiedla, przybywa mieszkańców, zatem konieczne jest zwiększenie częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej, a także budowa linii tramwajowej na Gocław.
Więcej mieszkań oznacza też konieczność zwiększenia liczby miejsc w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Rosną potrzeby związane z opieką zdrowotną i senioralną. Konieczne jest utworzenie filii Wydziału Obsługi Mieszkańców na Gocławiu, ponieważ dojazd do urzędu zajmuje czas, a załatwienie swoich spraw w pobliżu domu to duże udogodnienie.
Należy położyć nacisk na rozwój proekologicznych zachowań i zwiększenie nasadzeń. Trzeba zadbać o tereny zielone. Dużym problemem, który powraca każdej jesieni i zimy jest zanieczyszczenie powietrza, z którym także powinniśmy walczyć. To są kluczowe wyzwania dla samorządu dzielnicy i miasta na najbliższe lata.

Katarzyna Bernadetta
Olszewska

Radna z Gocławia
Wiceprzewodnicząca
Rady Dzielnicy Praga-Południe
m.st. Warszawy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *