Aktualności

Praga gada ustami seniorów

Nie wszyscy wiedzą, że Fundacji Animacja, organizacja pozarządowa działająca na rzecz seniorów, realizuje od 2010 r. swój autorski projekt o nazwie „Praga Gada”. Udaje się dzięki temu ocalić od zapomnienia historie związane z życiem codziennym (a nie wielkimi wydarzeniami historycznymi) mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy.
Członkowie fundacji rejestrują wspomnienia seniorów, a potem otrzymują one formę komiksów. Do tej pory udało się dotrzeć do ponad 150 seniorów. Szczególnie cenne są wspomnienia sprzed wojny i z okresu wojny, ale też z PRL. O przebiegu i długości rozmowy decydują rozmówcy. Rejestrowana jest ona najczęściej w postaci dźwiękowej, czasami również w postaci wideo. Zazwyczaj ma miejsce w mieszkaniu seniora lub w pobliskiej kawiarni czy domu kultury.
W 2018 r. Fundacja Animacja przygotowała także nostalgiczne spotkania z folklorem prawobrzeżnej Warszawy, a w roku 2019 planuje wycieczki zabytkowym Jelczem i kursy komputerowe. Dla osób niepełnosprawnych imprezy oraz dojazd na nie są bezpłatne. Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo na stronie internetowej: www.pragagada.pl.
Pasjonaci z Fundacji apelują, by zechcieli się Państwo podzielić swoimi wspomnieniami, które dla Państwa mogą wydawać się niegodne uwagi, zaś dla nich i przyszłych pokoleń są bezcenne! Na Państwa zgłoszenia pracownicy i wolontariusze Fundacji z niecierpliwością codziennie pod numerem telefonu komórkowego 730 30 30 25 oraz na licznych targach i festynach, np. 22 września na Senioraliach w parku im. Polińskiego.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *