Aktualności

Odeszła nasza kochana Baśka…

Grochowianka od urodzenia, Barbara Kolińska, ps. „Baśka”, porucznik Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, zmarła w niedzielę, 23 września. W czerwcu skończyła 96 lat. Była postacią niezwykłą z wielu względów. Pogrzeb w poniedziałek, 1 października.

Wszystkim kazała mówić do siebie Basia lub Baśka i taką ją zapamiętamy. Będziemy wspominać drobną, kruchą kobieta, której czyny żołnierskie, odwaga i poświęcenie mogłyby zawstydzić niejednego „bohatera”. Urodziła się 3 czerwca 1922 roku. Już w lutym 1941 roku, mając niespełna 19 lat, wstąpiła w szeregi Związku Walki Zbrojnej, by od lutego roku 1942 zostać żołnierzem Armii Krajowej. Od początku związana z Grochowem, była łączniczką dowódcy Rejonu III ppłk. Tadeusza Schollenbergera ps. „Rakowski”. Służyła w 682 plutonie Rejonu III, działającego w VI Obwodzie AK. W swoim mieszkaniu przy Fundamentowej 44 przechowywała meldunki i „bibułę”. Wiele razy z narażeniem życia przenosiła broń. 26 lipca 1944 roku została zmobilizowana wraz z plutonem i czekała na wybuch powstania w budynkach TOR przy ul. Podskarbińskiej. Ponieważ powstanie na Grochowie nie trwało długo, a Niemcy przenieśli się na lewy brzeg, gdzie trwało powstanie, 26 sierpnia Barbara Kolińska, w pełnym uzbrojeniu, przedostała się wraz ze swoim plutonem przez Wisłę do Puszczy Kampinoskiej. Wpadła w ręce Niemców wysiedlających okoliczną ludność, ale dzięki pomocy żołnierza Wehrmachtu zdołała uciec z transportu. 20 stycznia 1945 przeszła przez ruiny Warszawy i po skutej lodem Wiśle wróciła do domu na Grochów.

Po wyzwoleniu podjęła pracę w Zarządzie Miejskim, a następnie była księgową w centralach MHZ Varimex, Universal i Coopexim. W 1978 roku przeszła na emeryturę.

Nie spoczęła na laurach, ale niemal do ostatnich dni czynnie działała w Środowisku Żołnierzy Armii Krajowej 6-XXVI Obwodu Praga AK. Dziełem jej życia jest szczegółowa monografia działań wszystkich oddziałów VI Obwodu. Przypomniała w niej sylwetki dowódców i żołnierzy, przebieg akcji i powojenne losy kolegów. Była współinicjatorką nadania nazwy Park VI Obwodu Armii Krajowej parkowi przy ul. Podskarbińskiej, Grochowskiej i Kobielskiej.

Została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Wojska Polskiego, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, medalem „Pro Memoria” i Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju z roku 2007.

Basiu kochana, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci!

Przyjaciele

Informujemy, że pogrzeb por. Barbary Kolińskiej ps. „Baśka” odbędzie się 1 października na cmentarzu bródnowskim. Msza św. o godz. 14.00 w kościele drewnianym.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *