Aktualności

Wojenne piosenki na Szembeku

W niedzielę, 2 września, na Placu Szembeka zgromadził się blisko tysięczny tłum mieszkańców naszej dzielnicy, którzy wzięli udział we wzruszającym koncercie pieśni powstańczych, patriotycznych i żołnierskich „Piosenki wojennej Warszawy”. Przepiękna letnia aura pozwoliła zebranym zaśpiewać je wspólnie z artystami z zespołu Sonanto.

Wśród gości na koncercie pojawili się przede wszystkim kombatanci, uczestnicy Powstania Warszawskiego, m.in. Halina Kondracka, kpt. Feliks Waśkiewicz, kpt. Józef Sobociński i Leszek Zabłocki, radni miasta i dzielnicy, a także seniorzy oraz burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski.

Witając mieszkańców, burmistrz powiedział: „Od kilku lat spotykamy się tu na przełomie sierpnia i września, by wspólnie śpiewać zakazane niegdyś piosenki. Składamy w ten sposób hołd żołnierzom podziemnego państwa polskiego, harcerzom, mieszkańcom dzielnicy, którzy w sierpniu 1944 roku mieli odwagę stawić czoła hitlerowskim okupantom na ulicach Grochowa, Gocławka, Kamionka i Saskiej Kępy. (…) Z żalem stwierdzam, że z roku na rok ubywa na widowni naszych kombatantów, a niedawno dotarły do mnie smutne wieści o ciężkiej chorobie por. Barbary Kolińskiej „Baśki”. Życząc jej powrotu do zdrowia, obiecuję, że dopóki żyjemy, dopóty będziemy o nich wszystkich pamiętać.

(…) Czujemy się spadkobiercami idei wyznawanych przez żołnierzy podziemnego państwa i mamy obowiązek naszą codzienną pracą i postawą wobec współobywateli kontynuować podjętą wówczas walkę o godność. Wystarczy, byśmy na co dzień o niej pamiętali. Na przykład śpiewając wspólnie powstańcze piosenki”, zakończył swoje wystąpienie burmistrz.

Pełna wzruszenia, radości i nostalgii atmosfera wędrówki przez bohaterską historię Warszawy trwała do końca koncertu w wykonaniu zespołu Sonanto w składzie: Aleksandra Matryba (wokal), Katarzyna, Andruszko (wokal), Patryk Pawlak (wokal) i Łukasz Mazurek (wokal), Jacek Kwiatkowski (pianino), Dominika Wojcieszuk (skrzypce), Szymon Wiechetek (kontrabas) i Czesław Matryba (perkusja). Koncert poprowadził Paweł Krasowski ze Stowarzyszenia na rzecz Warszawy, Edukacji, Studentów i Tolerancji WEST.

Kombatantów powitano piosenką „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”. Potem śpiewano wraz z artystami takie piosenki, jak m.in. „Dnia pierwszego września”, „Czerwone maki”, które widzowie zaśpiewali na stojąco, „Teraz jest wojna”, „Siekiera, motyka”, „Warszawo ma” czy „Chłopaki z AK”, a także „Warszawskie dzieci” i, oczywiście, „Pałacyk Michla”. Z estrady usłyszeliśmy ponadto wielki przebój Krzysztofa Klenczona i Czerwonych Gitar „Biały krzyż”, wesołe żołnierskie piosenki „Natalio” i „Sanitariuszka Małgorzatka”. W finale zabrzmiała piękna pieśń „Gloria Victis”, a na bis zespół wykonał piosenkę „Róża i bez” z filmu „Jak rozpętałem druga wojnę światową”.

Do zobaczenia za rok!

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *