Aktualności

Groźny niewypał

W środę 22 sierpnia rano, podczas remontu chodnika w okolicach bloku przy ul. Peszteńskiej 5 na Saskiej Kępie, robotnicy trafili na pocisk z czasów drugiej wojny światowej.

Gdy operator koparki trafił na twardy przedmiot, był przekonany, że to kamień, więc bez wahania wydobył go na powierzchnię niezbyt głębokiego wykopu. Wtedy oczom robotników ukazał się nieduży zardzewiały pocisk. Kierownik budowy natychmiast wezwał policję, która zabezpieczyła teren w oczekiwaniu na saperów. Powiadomiono także władze dzielnicy.

Na miejsce zdarzenia przybyli saperzy z 2 mazowieckiego pułku saperów w Kazuniu Nowym. Na czas akcji całkowicie wyłączono ul. Peszteńską z ruchu. Żołnierze dokładnie przebadali specjalnym sprzętem teren wokół znaleziska, sprawdzając, czy nie ma tam innych niewybuchów. Okazało się, że okolica jest „czysta” i mieszkańcy mogą spać spokojnie.

Saperzy ustalili, że niewybuch pochodzi z okresu drugiej wojny światowej. Był to niewielki pocisk artyleryjski kalibru 100 mm o długości ok. 50 cm. Na szczęście nie miał zapalnika, nie był więc uzbrojony. Niemniej jednak stanowił zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Cała akcja zakończyła się ok. godz. 13.30. Niewybuch został zabrany na specjalny poligon, gdzie ulegnie detonacji.

Warto dodać, że zarówno saperzy, jak i policjanci pogratulowali przytomności umysłu i szybkiej reakcji robotnikom i kierownikowi budowy z firmy Mrozek.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *