Aktualności

Startujesz czy kibicujesz?

5. wieczorny 4F Półmaraton Praski
1 września odbędzie się 5. wieczorny 4F Półmaraton Praski. W ten sobotni wieczór dziesięć tysięcy uczestników ubranych w koszulki z grafiką nawiązującą do praskiej architektury wyruszy na płaską, szybką trasę. Największy stołeczny bieg na prawym brzegu Wisły, wiodący głównymi arteriami Pragi-Południe, to zachęta dla mieszkańców naszej dzielnicy. Do biegania lub… kibicowania!
Trasa do rekordów życiowych
Warszawa o zachodzie słońca, rześki letni wieczór, obniżająca się temperatura i szybka trasa, czyli warunki idealne zarówno do biegu, jak i kibicowania.
Płaska trasa, wytyczona tak, by sprzyjać dobrym wynikom, to już tradycja praskiej imprezy. Ponownie zaplanowany na godz. 20.30 start 5. Wieczornego 4F Półmaratonu Praskiego będzie usytuowany na oświetlonych błoniach PGE Narodowego, skąd biegacze ruszą w ul. Grochowską. Na rondzie Wiatraczna skręcą w al. Waszyngtona, by dotrzeć na klimatyczną Saską Kępę i ulicami Francuską, Zwycięzców, Saską i Egipską udać się na Gocław. Przebiegną m.in. obok jeziorka Balaton, po czym ul. gen. Fieldorfa wbiegną na Wał Miedzeszyński. Po nawrotce na wysokości ul. Kadetów biec będą szeroką i płaską prostą trasą do Wybrzeża Szczecińskiego. Ostatnie kilometry to ponownie wyjątkowe klimaty warszawskiej Pragi, m.in. ul. Zamoyskiego.
Kto nie biega, może wspierać biegaczy w walce o rekordy życiowe. Warto dopingować ich na starcie, można przyjść na metę albo wybrać wolontariat i pomagać w specjalnych punktach na trasie lub wręczać medale na mecie. Można bawić się na którymś z punktów muzycznych lub po prostu stanąć w wybranym miejscu trasy i dopingować uczestników biegu.
Utrudnienia
W związku z organizacją imprezy mieszkańcy Pragi muszą jednak liczyć się z utrudnieniami w ruchu – od ok. godz. 20.30 będą zamykane kolejne ulice. Zmiany w organizacji ruchu na Saskiej Kępie i Gocławiu potrwają do godz. 22.00. W dalszych fragmentach trasy ruch na ulicach będzie przywracany sukcesywnie za ostatnim biegaczem. Organizator biegu, we współpracy z Urzędem Dzielnicy Praga-Południe, przygotował plakaty informujące o zmianach w organizacji ruchu. Zostaną one przekazane spółdzielniom mieszkaniowym, których budynki znajdują się wzdłuż trasy biegu. Mieszkańców prosimy o zapoznanie się z przebiegiem trasy, aby w sobotni wieczór nie być zaskoczonym ewentualnym zamknięciem ulic, koniecznością skorzystania z objazdów lub zmianami w kursowaniu komunikacji publicznej.
Piątka Praska
Meta oraz miasteczko biegowe 4F Półmaratonu Praskiego będą zlokalizowane na błoniach PGE Narodowego. To tutaj, naprzeciw finiszu półmaratonu, znajdzie się meta 4F Piątki Praskiej, czyli biegu towarzyszącego. Godzinę przed półmaratończykami (o 19.30) na swoją trasę ruszą bowiem zwolennicy krótszego dystansu. Dla nich przygotowana została nowa, także szybka i płaska trasa – doskonała tak na debiut, jak i na życiówkę. Z błoń PGE Narodowego będzie wiodła w kierunku ul. Zamoyskiego. Skręt w ul. Jagiellońską, potem w ul. Stefana Okrzei, a następnie na Wybrzeże Szczecińskie w kierunku mostu Poniatowskiego. Na „agrafce” biegacze zawrócą, pobiegną kawałek Wybrzeżem Szczecińskim, po czym skręcą w ul. Sokolą, która doprowadzi ich do ul. Zamoyskiego oraz mety przy Dworcu Stadion.
Ważne informacje
Limit uczestników dla półmaratonu wynosi 10 tysięcy, a dla biegu na 5 km trzy tysiące. Warto spieszyć się z rejestracją (https://www.polmaratonpraski.pl), bowiem limit w ubiegłym roku został wyczerpany przed czasem, a dodatkowo w tym roku cena pakietu startowego jest uzależniona od kolejności opłaconych zgłoszeń.
W ubiegłym roku w imprezie wzięło udział ponad 10 tysięcy osób. Najszybciej trasę liczącą 21 km 97 m pokonał Marcin Chabowski, triumfując czasem 01:03.32, a wśród kobiet zwyciężyła Dominika Stelmach – 1:15.17. W 4F Piątce Praskiej najszybszy był Łukasz Parszczyński, który uzyskał czas 15.18, a z grona pań Kinga Reda – 18.40.
Półmaraton Praski odbywa się od 2014 r. W edycji 2016 udział wzięło osiem tysięcy osób. Spośród 5742 biegaczy, którzy pokonali połowę maratonu najszybsi byli Kenijczycy – triumfował Hilary Kiptum Maiyo z czasem 1:04.51, a wśród kobiet Stella Jepngetich Barsosio – 1:12.27. W pierwszej setce półmaratonu uplasował się m.in. zdobywca czterech złotych medali olimpijskich w chodzie Robert Korzeniowski (zajął 40. miejsce), a dalej klasyfikowany był inny mistrz olimpijski – były wioślarz Adam Korol, startujący w BMW Półmaratonie Praskim od pierwszej edycji.
Impreza rokrocznie odbywała się pod patronatem prezydent m.st. Warszawy, a Dzielnica Praga-Południe wspiera to wydarzenie. Najszybszy biegacz i najszybsza biegaczka z Pragi-Południe oraz najmłodszy i najstarszy Prażanin zostaną uhonorowani pamiątkowym pucharem burmistrza Tomasza Kucharskiego.
AK
Zapisy i informacje na: www.polmaratonpraski.pl/

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *