Z perspektywy radnej

Kałuszyńska – przedwojenna czy po nowemu?

Bardzo cenne jest, jeśli mieszkańcy jednej ulicy czy budynku czują się gospodarzami okolicy lub swojego miejsca. Szczególnie, gdy podejmują działania, mające na celu dbałość o miejsca wspólne: podwórka, klatki schodowe, a nawet ulice. Znam wiele małych, lokalnych inicjatyw, które funkcjonują cyklicznie już od dawna. Są też takie, które całkiem niedawno pojawiły się w naszej dzielnicy.

Wiosną tego roku zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Kałuszyńskiej, prosząc o podjęcie działań w celu zatrzymania i naprawy dewastacji zabytkowej nawierzchni tej ulicy. Otóż okazało się, że deweloper budujący kolejny nowy obiekt częściowo zniszczył zabytkową nawierzchnię ulicy Kałuszyńskiej. Mało tego, w trakcie prowadzonych prac zniszczył również fragment

elewacji jednego z budynków.
Ulica Kałuszyńska, nostalgiczny, przedwojenny relikt naszej dzielnicy, była brukowana i posiadała rynsztoki, które zapewniały odwodnienie po opadach.
Mieszkańcy lubili swoją ulicę właśnie taką, z kocimi łbami i rynsztokami. To miało również walor historyczny. Niestety, z chwilą rozpoczęcia kolejnej budowy w sposób bezmyślny zniszczono istniejącą nawierzchnię. Na ulicy zaczęły tworzyć się kałuże, woda z opadów nie mogła znaleźć ujścia. W wyniku działań podjętych przez mieszkańców deweloper zasypał zdegradowany teren i mimo zapewnień, że przywróci stan poprzedni, dotąd tego nie zrobił.
Dodatkowym utrudnieniem dla mieszkańców jest zastawianie ulicy przez parkujące samochody studentów i pracowników okolicznych instytucji.
Ostatnio dowiedziałam się, że Zarząd Dzielnicy podjął konkretne działania w tej sprawie. Na specjalnym spotkaniu poinformowano mieszkańców, że ulica Kałuszyńska znajduje się w tym obszarze Kamionka, który został objęty programem rewitalizacji. Czy ulica odzyska przedwojenny wygląd, czy zostanie urządzona inaczej, zdecydują mieszkańcy. Odbędzie się to podczas zapowiedzianych konsultacji. Mieszkańcy dysponują przedwojennymi zdjęciami i to może pomóc w odtworzeniu niepowtarzalnego klimatu tej małej uliczki.
Zarząd Dzielnicy obiecał podjęcie starań o dodatkowe środki, a tymczasem zarządzono gruntowne sprzątnięcie ulicy i weryfikację jej formalnego przebiegu. Jestem przekonana, że znajdą się środki na szybką rewitalizację ulicy Kałuszyńskiej.
Bożena Manarczyk

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *