Artykuły

Chwała bohaterom!

Piękną tradycją stał się na Pradze-Południe objazd pomników i miejsc pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. Biorą w nim udział kombatanci, parlamentarzyści, radni, mieszkańcy, młodzież i przedstawiciele władz dzielnicy.
W tym roku miał on miejsce we wtorek, 31 lipca, w przeddzień 74. rocznicy wybuchu powstania. Wczesnym rankiem zastępca burmistrza Michał Wieremiejczyk złożył w imieniu rady i władz dzielnicy wieńce pod tymi tablicami, pomnikami i obeliskami na Pradze-Południe, do których nie planowano wyjazdu z kombatantami i zaproszonymi gośćmi. Chcieliśmy, by ślad naszej pamięci pojawił się we wszystkich dwunastu miejscach upamiętniających żołnierzy podziemnego państwa polskiego i mieszkańców, którzy w sierpniu 1944 r. stanęli do walki z hitlerowskim najeźdźcą na ulicach Pragi-Południe.
W skwarne południe przed budynkiem Urzędu Dzielnicy rozpoczęła się główna część naszej uroczystości. Jak co roku najważniejszymi uczestnikami objazdu miejsc pamięci byli uczestnicy powstania – kombatanci i seniorzy. Byli z nami por. Barbara Kolińska ps. „Baśka” z 6 Obwodu Praga AK, Leon Skórzewski, mieszkaniec Saskiej Kępy, który walczył na Bródnie, oraz Hanna Zatorska – siostra Jerzego Redłowskiego ps. „Jaskółka”, który mając niespełna 16 lat uratował siostrę i dzień później zginął.
Wśród gości znaleźli się m.in.: senator Marek Borowski i poseł Marcin Święcicki, radni Dzielnicy Praga-Południe: Irena Bartosińska, Bożena Manarczyk, Katarzyna Bernadetta Olszewska, Ryszard Kalkhoff, Bogdan Jeziorski, Karol Kowalczyk, Michał Suliborski i Krzysztof Wysocki. Władze dzielnicy reprezentowali zastępcy burmistrza Jarosław Karcz i Michał Wieremiejczyk. Była z nami pani Róża Karwecka – wspaniała działaczka z ul. Skaryszewskiej. Byli mieszkańcy dzielnicy, reprezentanci Rady Seniorów z Jerzym Mądrym, prezes ECUTiDW pani Elżbieta Kamińska, przedstawiciele lokalnych instytucji, rad osiedli, spółdzielni mieszkaniowych, dzieci biorące udział w akcji „Lato w Mieście 2018” oraz chór z konkatedry na Kamionku. Przy każdym z miejsc pamięci wartę honorową pełniła Gabrysia Kotra z ZS „Strzelec”, uczennica LO im. Adama Mickiewicza.
Pod urzędem, po odegraniu „Warszawianki”, powitał wszystkich zastępca burmistrza Jarosław Karcz, po czym złożono wieńce i zapalono znicze pod tablicami pamiątkowymi ppłk Antoniego Żurowskiego, dowódcy Obwodu VI Praga Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, płk Bronisława Chajęckiego, szefa Komisariatu Cywilnego Obrony Pragi w 1939 roku, zamordowanego po wojnie przez UB oraz harcerzy – żołnierzy podziemnia i powstańców.
Kolejnymi miejscami tegorocznego objazdu miejsc pamięci były: kościół Księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej 12 – tablica poświęcona pamięci żołnierzy AK Obwodu VI „Praga”, kościół na Gocławiu pw. Apostołów św. Jana i św. Pawła, na którym znajdują się tablice poświęcone praskim żołnierzom AK, przeprawiającym się przez Wisłę na lewy brzeg, oraz kościół pw. Najczystszego Serca Maryi przy Placu Szembeka, w którym znajduje się tablica poświęcona pamięci majora Tadeusza Schollenbergera, dowódcy 3 rejonu (Grochów-Saska Kępa) VI Obwodu Praga AK oraz tablica upamietniająca wielu żołnierzy państwa podziemnego. którzy zginęli w 1944 r.
Objazd zakończyła uroczystość w Parku im. Obwodu VI Praga AK przy ul. Podskarbińskiej. Znajduje się tu granitowa tablica poświęcona żołnierzom i harcerzom praskiego Obwodu Armii Krajowej, ufundowana przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe w 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Po wystąpieniu senatora Marka Borowskiego, który wspominał walczącą w powstaniu mamę i podziękował władzom dzielnicy Praga-Południe za organizowanie corocznych uroczystości, głos zabrał zastępca burmistrza Jarosław Karcz. „Trzeba mieć odwagę, by walczyć, ale trzeba mieć jeszcze większą, by walkę zakończyć. Taką decyzję podjął Antoni Żurowski, komendant Obwodu Praga Armii Krajowej, który po kilku dniach zaciętych walk powstańczych na Pradze i na Grochowie, zdecydował o ich przerwaniu. (…) Dla wielu żołnierzy Armii Krajowej walka się jednak nie skończyła. Tysiąc praskich akowców przedostało się przez Wisłę na lewy brzeg, gdzie trwał heroiczny bój, i włączyło się do powstania. Cześć ich pamięci!” – przypomniał wiceburmistrz Karcz w trakcie swojego przemówienia.
Na zakończenie chór z konkatedry na Kamionku wykonał pieśni powstańcze, a poseł Marcin Święcicki poinformował, że tego samego dnia rano odbyła się na Zamku Królewskim uroczystość przyznania Nagród Miasta st. Warszawy. Jednym z jej laureatów został mieszkaniec Saskiej Kępy Jan Kazimierz Kossakowski, wybitny społecznik i lokalny działacz, żołnierz AK i łącznik w powstaniu.
Do zobaczenia na objeździe w przyszłym roku. (a.o.)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *