Aktualności

Remont w Skaryszaku

21 czerwca miał miejsce spacer informacyjny, zapowiadający prace modernizacyjne i remonty w parku Skaryszewskim, które czekają nas już podczas wakacji. W trakcie spotkania przedstawiciele Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków zaprezentowali mieszkańcom także plany rewitalizacji terenów zieleni.

Zieleń jest wizytówką i jedną z największych wartości Pragi-Południe. Jednym z najpiękniejszych i ulubionych parków warszawiaków jest park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego, popularnie zwany Skaryszakiem.
– Staranie przygotowujemy i konsultujemy wszystkie prace, które chcemy tu przeprowadzić. Mają one charakter remontowy i nie wprowadzą rewolucyjnych zmian w tej przestrzeni – powiedział podczas spaceru Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
W planach remontowych jest m.in. naprawa 12 000 m kw. nawierzchni alejek. Na całym terenie stare betonowe kosze zostaną wymienione na nowe. Inwestycja obejmie także wymianę latarni. W parku pojawią się oszczędzające prąd pastorały warszawskie.
Dyr. Piwowarski obiecywał także naprawy i odtworzenia m.in. ogrodu daliowego czy fontann „Kapiąca” i „Faun”. Następne etapy modernizacji będą dotyczyły trzech mostków, zlokalizowanych w alei osi głównej i obwodnicowej, oraz generalnego remontu betonowo-metalowej balustrady, usytuowanej od strony ul. Zielenieckiej. Docelowo w parku pojawi się ekologiczna ścieżka, przepuszczająca wodę dzięki specjalnej wykładzinie. Ponadto powstają projekty dla nowych miejsc zabaw dla dzieci, a także inwestycje ekologiczne, wspierające przywrócenie bogactwa fauny parku.
Co z pomnikiem?
Przesądzone zdają się losy pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, obecnie stojącego w osi głównej alei parku, przy rondzie Waszyngtona. Decyzja o jego usunięciu zapadła już w marcu, a obecnie Muzeum Historii Polski prowadzi rozmowy w sprawie jego przejęcia (a także pomników gen. Berlinga i tzw. pomnika czterech śpiących, stojącego niegdyś na pl. Wileńskim). Po otrzymaniu pozytywnej decyzji rozpocznie się jego demontaż i muzeum przejmie pomnik w depozyt. Czy postawi go jako fragment ekspozycji wewnątrz Cytadeli? Nie wiemy.
Przypomnijmy, że od roku 2013 zarówno prezydent Warszawy, jak i eksperci nieistniejącej już Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz władze dzielnicy Praga-Południe postulowały, by przenieść pomnik na Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury, gdyż stał on na mogile żołnierzy poległych na rondzie Waszyngtona w 1944 r. Prochy czerwonoarmistów ekshumowano, a pomnik pozostał.
(red.)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *