Artykuły

Pamiętamy o żołnierzach spod Lagarde

14 czerwca, w 78. rocznicę przystąpienia polskiej 1. Dywizji Grenadierów we Francji do walk przeciwko Wehrmachtowi, pod praskim pomnikiem Grenadierów odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy gen. Bronisława Ducha poległych w trakcie kampanii francuskiej 1940 roku oraz wszystkich polskich grenadierów w historii naszego wojska.
Na uroczystość rocznicową przybyli południowoprascy kombatanci (wśród nich 104-letni pułkownik Kazimierz Klimczak i 96-letni kapitan Feliks Waśkiewicz), parlamentarzyści, przedstawiciele Rady i Zarządu Dzielnicy Praga-Południe, goście z Rady Seniorów, obu naszych uczelni Trzeciego Wieku, nauczyciele i przedstawiciele ZNP oraz przedszkolaki i kilkudziesięciu mieszkańców.
Wartę honorową pod pomnikiem pełnili uczniowie LXXII LO im. gen. J. Jasińskiego w historycznych mundurach, stanęły także poczty sztandarowe LXXII LO im. Jasińskiego, Szkoły Podstawowej nr 120 im. Pułków Piechoty „Dzieci Warszawy”, XLVII LO im. St. Wyspiańskiego oraz XCIX LO im. Z. Herberta.
Po powitaniu gości i odsłuchaniu hymnów państwowych Polski i Francji głos zabrał zastępca burmistrza Pragi-Południe Jarosław Karcz, który powiedział m.in. „Jeszcze niedawno byli tu z nami weterani 1. Dywizji Grenadierów, gościliśmy ich i słuchaliśmy ich wspomnień. Dzisiaj, gdy ostatni z nich odszedł na wieczną wartę, pozostało po nich tylko wspomnienie i ten kamień. (…) Mamy obowiązek kultywowania pamięci o nich, przypominania najmłodszym pokoleniom o przemijaniu. Do was się zwracam, od lat obecni na naszym święcie uczniowie: nie zapomnijcie o nich. Choć przelewali krew z dala od ojczyzny, przyczynili się przecież do zwycięstwa aliantów w drugiej wojnie światowej i zniszczenia faszyzmu. Dopóki jesteśmy na Pradze-Południe, dopóty święto to będziemy wpisywać w kalendarz najważniejszych lokalnych uroczystości!”.
Następnie głos zabrała posłanka Joanna Fabisiak, która podkreśliła wagę współpracy historycznej z Francuzami i konieczność kultywowania pamięci o bohaterstwie Polaków podczas obrony Francji w 1940 r.
Następnie, co jest tradycją naszego lokalnego święta, poszczególne delegacje – w asyście uczniów klas mundurowych z LXXII LO – złożyły wieńce u stóp pomnika Grenadierów.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *