Aktualności

Odszkodowania

W wyniku różnych codziennych wydarzeń dotykają nas sytuacje, które w mniejszym lub większym stopniu mają wpływ na nasze życie. Mówiąc o sytuacjach, mam na myśli zdarzenia, które zawarte są w podpisywanych przez nas dokumentach ubezpieczeniowych. Są to wypadki komunikacyjne, szkody materialne, zdrowotne itd.
Mogą to być również sytuacje, które nie wynikają z naszej winy, ale z winy osób trzecich, np. potrącenie przez samochód. W takim przypadku należy udokumentować całe zdarzenie, zadzwonić po policję, a następnie poprosić funkcjonariuszy o spisanie protokołu zdarzenia. Jeśli nie dostaniemy takiej notatki policyjnej lub po prostu nie ma możliwości (albo potrzeby) wzywania służb, należy poprosić kierowcę o spisanie oświadczenia o szkodzie, które obowiązkowo powinno zawierać numer polisy OC i numer rejestracyjny auta sprawcy. Takie oświadczenie kierowcy lub protokół policji ze zdarzenia jest podstawą, aby odzyskać pieniądze za poniesioną szkodę. Warto pamiętać, że po wypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym. Jest to niezbędny krok, ponieważ bez podjęcia leczenia nie można liczyć na uzyskanie odszkodowania.
Jeśli jednak, w takich oraz innych sytuacjach ubezpieczeniowych, kwota wypłaconego odszkodowania z polisy sprawcy lub naszej własnej jest dla nas niesatysfakcjonująca, możemy podjąć różne działania, które spowodują, iż świadczenie od ubezpieczyciela zostanie powiększone.
W pierwszej kolejności należy złożyć u samego ubezpieczyciela reklamację na wysokość wypłaconego przez niego świadczenia. Jeżeli taki sposób okaże się zawodny, to można zwrócić się o pomoc do wielu podmiotów sektora prywatnego oraz publicznego. Należy pamiętać, że w takich sytuacjach prywatne firmy odszkodowawcze też potrafią dostrzec swój przysłowiowy kawałek tortu, ale wynagradzamy je dopiero w przypadku wygranej sprawy, a nie wcześniej. Z reguły podejmują się one zleceń dotyczących odszkodowań za wypadki komunikacyjne, ponieważ sumy ubezpieczenia w komunikacji są znaczne i można próbować powalczyć o wyższe odszkodowanie. Jeżeli chodzi o pomoc publiczną, to o takową możemy zabiegać np. u Rzecznika Finansowego, w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz w podległych mu jednostkach terenowych. W przypadku spraw „cięższego kalibru” można również zgłosić się do Komisji Nadzoru Finansowego.
Jak zawsze czekam na Państwa propozycje, dotyczące kolejnych tematów. Można pisać, dzwonić i mejlować do redakcji, jednak szczególnie zachęcam do interaktywnej dyskusji na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/senioraporadnik oraz do zgłaszania swoich uwag na adres email: [email protected]
Pablo

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *