Miejsca i ludzie

Muszla koncertowa – atrakcja czy kłopot?

Park Skaryszewski znają nie tylko mieszkańcy naszej dzielnicy. To duża oaza zieleni i schronienie dla wielu żyjących tu zwierząt. To również historia. To tutaj, od ponad dziesięciu lat, spotykamy się na przykład w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i razem z kombatantami oddajemy hołd poległym i zamordowanym uczestnikom tych wydarzeń. Chwila zadumy i wspomnienia, składane kwiaty i zapalane znicze są tradycyjną oprawą uroczystości. Tak będzie również w tym roku.
Ale park Skaryszewski to nie tylko historia. To również miejsce odpoczynku i relaksu dla wielu starszych i młodszych mieszkańców. Sport na Drukarzu, rekreacja i wydarzenia kulturalne to najbardziej rozpoznawalne imprezy w parku, chociaż z miesiąca na miesiąc ich ubywa.
Park Skaryszewski jest jednym z obiektów, którymi zajmuje się w miarę nowa instytucja miejska – Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, powołany uchwałą Rady Warszawy z 25 sierpnia 2016 r.
Dbanie o tereny zielone, porządkowanie i odnawianie parku to działania społecznie akceptowane, zwłaszcza, że są kosztowne oraz wymagające współdziałania i uzgodnień wielu instytucji.
W parku Skaryszewskim znajduje się również kilka obiektów wykorzystywanych do celów komercyjnych, takich jak kawiarnie i restauracje, oraz kulturalnych. Najbardziej znanym jest muszla koncertowa. To obiekt będący filią naszego Centrum Promocji Kultury. Od wielu lat muszla służy mieszkańcom i od wielu lat zabiegamy o środki na jej gruntowny remont i zadaszenie widowni. Muszla była dotąd miejscem wielu imprez. Niektóre z nich, jak choćby Skaryszewska Biesiada Poetycka, mają już długą historię i wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych nie tylko Pragi-Południe, ale również Warszawy.
Z tym większym zdziwieniem dowiedzieliśmy się, że Zarząd Zieleni planuje przejąć w administrowanie obiekty znajdujące się w parku Skaryszewskim, a wśród nich muszlę koncertową.
Pomysł ten, niekonsultowany z przedstawicielami mieszkańców ani władz dzielnicy, jest w mojej ocenie nie do zaakceptowania. Muszla koncertowa jest jednym z naszych dzielnicowych obiektów kulturalnych, ma własny program wypełniony dużą liczbą imprez. Przez wiele lat udało się wypracować taką współpracę z mieszkańcami, ekologami i obrońcami parku, że organizowane w muszli imprezy i wydarzenia kulturalne nie zakłócają naturalnego spokoju Skaryszaka. Przejęcie przez zewnętrzną, miejską, a nie dzielnicową, instytucję administrowania tym miejscem, będzie nie do pogodzenia z planami dzielnicowymi. Chcąc na przykład zorganizować jakąkolwiek imprezę w tym miejscu, władze dzielnicy będą zmuszone zwracać się do Zarządu Zieleni z prośbą o wynajęcie muszli. A co z naszym programem imprez, co z wydarzeniami cyklicznymi, co w sytuacji, gdy Zarząd Zieleni wynajmie komuś ten obiekt w terminie kolidującym z naszymi planami? I jeszcze rzecz niesłychanie ważna – uciążliwość dla mieszkańców i przyrody spowodowana różnymi imprezami inaczej wygląda z perspektywy instytucji miejskiej, a inaczej z perspektywy dzielnicy. Mieszkańcy będą kierować swoje niezadowolenie na Grochowską, a nie na pl. Bankowy, tak jak ma to miejsce od lat.
W ocenie mojej i moich kolegów radnych dzielnicy taka decyzja Zarządu Zieleni m.st. Warszawy jest nieakceptowalna. Mam nadzieję, że w wyniku podjętych przez nas oraz Zarząd Dzielnicy działań nie dojdzie do przejęcia muszli koncertowej.

Bożena Manarczyk

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *