Aktualności

Pamiętamy o żołnierzach spod Lagarde

14 czerwca, w 78. rocznicę przystąpienia polskiej 1. Dywizji Grenadierów do walk przeciwko Wehrmachtowi, pod praskim pomnikiem Grenadierów odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy gen. Bronisława Ducha poległych w trakcie kampanii francuskiej 1940 roku. 

Na uroczystość rocznicową przybyli południowoprascy kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele Rady i Zarządu Dzielnicy Praga-Południe, goście z Rady Seniorów, obu naszych uczelni Trzeciego Wieku, nauczyciele i przedstawiciele ZNP oraz przedszkolaki i kilkudziesięciu mieszkańców.

Warte honorową pod pomnikiem pełnili uczniowie LXXII LO im. gen. J. Jasińskiego w historycznych mundurach, stanęły także poczty sztandarowe LXXII LO im. Jasińskiego, Szkoły Podstawowej nr 120 im. Pułków Piechoty „Dzieci Warszawy”, XLVII LO im. St. Wyspiańskiego oraz XCIX LO im. Z. Herberta.

Po powitaniu gości i odsłuchaniu hymnów państwowych Polski i Francji, głos zabrał zastępca burmistrza Pragi-Południe Jarosław Karcz, który powiedział m.in. „Jeszcze niedawno byli tu z nami weterani 1. Dywizji Grenadierów, gościliśmy ich i słuchaliśmy ich wspomnień. Dzisiaj, gdy ostatni z nich odszedł na wieczna wartę, pozostało po nich tylko wspomnienie i ten kamień. (…) Mamy obowiązek kultywowania pamięci o nich, przypominania najmłodszym pokoleniom o przemijaniu. Do was się zwracam, od lat obecni na naszym święcie uczniowie: nie zapomnijcie o nich. Choć przelewali krew z dala od ojczyzny, przyczynili się przecież do zwycięstwa aliantów w drugiej wojnie światowej i zniszczenia faszyzmu. Dopóki jesteśmy na Pradze-Południe, dopóty święto to będziemy wpisywać w kalendarz najważniejszych lokalnych uroczystości!”.

Następnie głos zabrała posłanka na Sejm RP Joanna Fabisiak, która podkreśliła wagę współpracy historycznej z Francuzami i konieczność kultywowania bohaterstwa polskich żołnierzy podczas obrony Francji w 1940 roku.

Następnie, co jest już wieloletnią tradycją naszego lokalnego święta, poszczególne delegacje – w asyście uczniów klas mundurowych z LXXII LO – złożyły wieńce u stóp pomnika Grenadierów.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *