Artykuły

Warszawski polonez dla Niepodległości

Z inicjatywy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady Miasta st. Warszawy, włączając się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę państwowości, orkiestra Sinfonia Varsovia ogłosiła we wrześniu ubiegłego roku otwarty konkurs kompozytorski na napisanie poloneza. Udział w konkursie mogli wziąć wszyscy polscy kompozytorzy bez względu na wiek i formalne wykształcenie. Czas trwania utworu nie mógł przekraczać 10 minut i musiał nawiązywać do tradycji gatunku, pozwalających na wykonanie go z elementami choreografii.
Konkurs okazał się trafiony w dziesiątkę. Nadesłano aż 106 kompozycji, z których jury pod przewodnictwem Krzysztofa Pendereckiego wybrało trzy, a właściwie cztery, ich zdaniem najciekawsze. Zwycięzcami zostali: Emil Wojtacki z Krakowa – I nagroda, Paweł Siek z Lublina – II nagroda, Ireneusz Boczek z Krakowa – III nagroda. Jury zdecydowało także o przyznaniu nieregulaminowej nagrody dla najmłodszego uczestnika konkursu, zaledwie 12-letniego Adama Józefa Falenty z Torunia.
– Cieszę się, że konkurs okazał się sukcesem. Rola propagatora twórczości polskich artystów, która przypada Sinfonii Varsovii, jest dla nas niezwyk-
le istotna. Nie możemy się doczekać prawykonania i liczymy na to, że zwycięskie polonezy będą często gościć w salach koncertowych w Polsce, a nawet poza jej granicami – mówił Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia.
A kiedy je usłyszymy? Kompozycje zostaną nagrane przez Sinfonię Varsovię w sierpniu, a płyty rozesłane do warszawskich szkół średnich i muzycznych, bibliotek oraz wydziałów muzykologii i uczelni muzycznych w Polsce. Prawykonanie odbędzie się zaś 29 września, podczas festiwalu Szalone Dni Muzyki w Teatrze Wielkim. Koncert będzie wyjątkowy także ze względu na jego finał – publiczność w rytmie zwycięskich polonezów opuści salę Moniuszki, by dołączyć do Warszawskiego Korowodu Poloneza. Warszawiacy będą mogli tego dnia nauczyć się na placu Teatralnym podstawowych kroków tego tańca narodowego, a po krótkich warsztatach ruszyć w tanecznym korowodzie ulicami wokół placu Teatralnego.
Korzyść z konkursu jest i taka, że uczniowie szykujący się na studniówkę będą mieli do wyboru jeszcze trzy polonezy na jej otwarcie.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *