Nasze osiedla

Stawiamy na kulturalny Gocław!

„To prawdziwy cud, że po latach starań doczekaliśmy się rozpoczęcia realizacji budowy Centrum Edukacyjno-Kulturalnego na Gocławiu, tak potrzebnego temu osiedlu”, powiedziała Barbara Gebler-Wasiak, dyrektor Centrum Promocji Kultury, na majowym posiedzeniu Komisji Kultury Rady Dzielnicy. Rozumiem panią dyrektor, ale moim zdaniem to raczej efekt uporczywych dążeń radnych i Zarządu Dzielnicy Praga-Południe, które – wbrew kłamstwom i nieuzasadnionej krytyce wielu naszych przeciwników – w efekcie przyniosą Gocławiowi tak pożądaną placówkę edukacyjną i kulturalną.

Zbudowane w latach 70. XX wieku osiedle, o historii którego piszemy na str. 6, rozrasta się jak żywy organizm. Według geografii wyborczej do rad osiedli na 2018 r.
zameldowanych jest tutaj 41 384 osób. Szacujemy, że w ciągu najbliższych dwóch lat przybędzie tu ok. trzech tysięcy nowych mieszkań. Takie miasto w mieście ma swoje potrzeby, dobrze znane radnym i zarządowi dzielnicy, a także władzom samorządowym miasta. Chcąc zaspokoić te najpotrzebniejsze, w ostatnim czasie oddaliśmy nowoczesne przedszkole przy ul. Rechniewskiego, w którym opiekę znalazło 200 dzieci, a dzięki specjalnemu programowi miasta wybudowaliśmy żłobek dla 150 maluchów.
Zdajemy sobie jednak sprawę, że to kropla w morzu potrzeb. Dlatego już dziś szykujemy się do dwóch kolejnych wielkich inwestycji na Gocławiu. Już niebawem powstanie tu zespół szkolno-przedszkolny (szerzej napiszemy o nim niebawem) oraz nowoczesne Centrum Edukacyjno-Kulturalne (CEK), którego ideę chciałbym przedstawić Państwu poniżej.
Gdzie powstanie CEK
i co się w nim znajdzie
CEK zostanie zbudowane u zbiegu ulic Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz gen. Fieldorfa, w pobliżu ronda Kamili Skolimowskiej, obok galerii handlowej i Tesco. Należąca do miasta działka ma powierzchnię 10 029 m2. Pozostanie ona ogólnodostępna, nie planuje się jej ogrodzenia. Część drzew, niekolidujących z zabudową, zostanie zachowana. Przewidujemy nowe nasadzenia. Powierzchnia zabudowy wyniesie 2878 m2.
CEK zostało zaprojektowane przez Biuro 87 A Małgorzaty Adamowicz-Nowackiej i Marka Nowackiego z Opola.
W budynku o kubaturze 34000 m2, powierzchni użytkowej
ok. 6 tys. m2 i wysokości
14,5 m znajdą swoje miejsce m.in.:
• Klub Kultury Gocław (filia Centrum Promocji Kultury), gnieżdżący się dzisiaj w kilku ciasnych pomieszczeniach przy basenie Wodnik;
• Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla. Zainteresowanych informujemy, że w obecnej siedzibie biblioteki nadal mieścić się będą czytelnia i wypożyczalnia;
• Uniwersytety Trzeciego Wieku;
Ponadto na terenie CEK znajdą się:
• sala widowiskowo-kinowa na ok. 400 osób, z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych;
• scena letnia w ogrodzie Klubu Kultury (od strony ronda Kamili Skolimowskiej);
• centrum rehabilitacji dla seniorów;
• sala komputerowa i językowa;
• kawiarnia i ogródek letni.
Prezentacja
24 maja, podczas posiedzenia Komisji Kultury Rady Dzielnicy Praga-Południe, wysłuchaliśmy prezentacji architekta Marka Nowackiego, którą prezentujemy Państwu poniżej. Podczas dyskusji padły ze strony radnych i członków zarządu dzielnicy uwagi dotyczące głównie bezpieczeństwa, przepustowości gmachu, organizacji parkingu i dojazdu dla niepełnosprawnych.
Idea architektoniczna
Teren przeznaczony do budowy CEK znajduje się w miejscu o dużym ruchu kołowym i pieszym. Zapewnia to łatwy dostęp do obiektu, mankamentem jest jednak spowodowany tym hałas.
„Z tych względów zaprojektowaliśmy układ brył «otwartych do środka», gdzie elementem centralnym jest patio, wewnętrzny ogród rekreacyjny dla wszystkich użytkowników centrum. Poprzez zielone ściany pokryte pnączami na zewnętrznych ścianach części parterowej, oraz 800-metrowy zielony dach, na którym zaprojektowano szklane pawilony-szklarnie, chcieliśmy nawiązać do zielonej wyspy, farmy miejskiej. Zielony dach będzie dodatkową przestrzenią rekreacji, gdzie zarówno seniorzy, jak i młodsi użytkownicy obiektu mogą sadzić swoje własne rośliny oraz je pielęgnować”, usłyszeliśmy podczas prezentacji.
Prosta elewacja zostanie pokryta płytami z uszlachetnionego zmodyfikowanego betonu, z indywidualnym wzorem podobnym do żłobionego w pasy kamienia.
Parter
W centralnej części budynku, od strony ul. Nowaka-Jeziorańskiego, zaprojektowano wejście główne oraz obszerny hol służący potrzebom wszystkich użytkowników. W budynku CEK będzie mogło przebywać jednocześnie od 400 do 900 gości! Na parterze usytuowano kawiarnię z zapleczem, w holu znajdzie miejsce galeria sztuki. Hol ma swoje przedłużenie w postaci wewnętrznego patio.
Sala wielofunkcyjna
Sala ta stanowi serce obiektu. Na powierzchni ok. 550 m2 znajdzie się tu miejsce dla blisko 400 osób. Architekci zaproponowali zastosowanie rozwiązania widowni ze składaną trybuną teleskopową, Trybuna teleskopowa obejmuje 247 tapicerowanych składanych foteli w 13 rzędach. Zostanie wyposażona w system elektrycznego zdalnego składania. Reszta widowni umieszczona zostanie na płaskiej podłodze. Po złożeniu trybuny powstanie duża sala z płaską podłogą. Pozwoli to na organizację dużych spotkań, balów, konkursów tańca itp.
Przewidziano też możliwość otwarcia sali ściankami przesuwnymi i drzwiami, i dzięki temu połączenie wszystkich powierzchni parteru w jedną dużą przestrzeń. Dodatkowo projektuje się połączenie sali wielofunkcyjnej z terenem zewnętrznym w celu organizacji większych imprez plenerowych.
Sala wielofunkcyjna zaopatrzona jest w zaplecze (m.in. reżysernię sali z projektorem i systemami nagłośnienia) oraz garderoby. Z zaplecza korzystać będą też użytkownicy sali wykładowej, która znajduje się przy wejściu do budynku.
Seniorzy-studenci
Obiekt Centrum Edukacyjno-Kulturalnego składa się z dwóch brył. W niższej, parterowej usytuowano Uniwersytet Trzeciego wieku, m.in. z salą wykładową i częścią rehabilitacyjną. Budynek zaprojektowano wokół wewnętrznego patio. Zapewnia to doświetlenie pomieszczeń i komfort przebywania wśród zieleni. Część rehabilitacyjną dla osób starszych umieszczono na poziome parteru.
Biblioteka
W północnej części budynku, na parterze, znajdzie swoje miejsce biblioteka. Ma być to biblioteka otwarta, spełniająca rolę zielonej biblioteki-ogrodu. Biblioteka przestanie być miejscem przechowywania książek, a stanie się miejscem spotkań i innych aktywności. Na powierzchni
ok. 1000 m² rozplanowano wypożyczalnię z wolnym dostępem do półek. W przestrzeni biblioteki znajdą się czytelnie, boksy pracy indywidualnej, salka konferencyjna na spotkania z autorami i salka ogrodu zimowego. Idea funkcjonalna biblioteki polega na tym, że stanowić ona będzie nie zamknięty obiekt, a integralną część kompleksu kulturalnego. Użytkownicy biblioteki będą mogli korzystać z odczytów, spotkań autorskich w sali wykładowej i sali wielofunkcyjnej na parterze, a także przestrzeni holu i kawiarni oraz z patio. Dostęp do treści cyfrowych i multimedialnych można zapewnić w całym budynku Centrum.
II piętro
Na drugim piętrze CEK zaprojektowano pracownie tematyczne, salę baletową z zapleczem szatniowym, sale do ćwiczeń wokalnych oraz inne zaplanowane pracownie.
Co przed nami?
Wniosek o pozwolenie na budowę zostanie złożony 30 czerwca 2018 r. Uprzedzam jednak, że w sytuacjach skomplikowanych termin jego wydania może wydłużyć się do 65 dni. Należy liczyć się też z możliwością odwołań.
Zakładając optymistyczny wariant, pozwolenie na budowę dostaniemy na początku sierpnia. Po odczekaniu, aż decyzja stanie się ostateczna i po weryfikacji dokumentacji projektowej, przetarg na wykonanie przygotujemy we wrześniu. Wybór wykonawcy planujemy w październiku, najpóźniej w listopadzie. Tak więc, jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, pierwsza łopata na budowie CEK może zostać wbita już jesienią.
W Wieloletnim Planie Finansowym m.st. Warszawy i dzielnicy Praga-Południe zarezerwowano na budowę centrum 40 mln zł.
Pierwszych gości chcemy przyjąć w CEK w roku 2020.
Tomasz Kucharski
Burmistrz
Dzielnicy Praga-Południe

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *