Artykuły

Miasto Szczęśliwe

Nazwa Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe, który trwać będzie w Teatrze Powszechnym do października 2018 r., nawiązuje do książki Charlesa Montgomery’ego, w której zajmuje się on wpływem miasta, jego organizacji i infrastruktury na jakość i styl życia mieszkańców.
Organizatorowi festiwalu, Teatrowi Powszechnemu, przyświeca idea pogłębienia współpracy publicznych instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz grup artystycznych z mieszkańcami warszawskiej Pragi.
W programie tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowane zostaną zagraniczne produkcje teatralne: „Drugie wygnanie” w reżyserii Olivera Frljicia z Narodowego Teatru w Mann-
heim (premiera 22 czerwca) i „Pole Minowe” w reżyserii argentyńskiej artystki Loli Arias (pokazy 29 i 30 czerwca). Ujrzymy premiery polskich spektakli „New Territory” Krzysztofa Garbaczewskiego (20 czerwca live VR na placu przed teatrem) i „Lawrence’a z Arabii” Weroniki Szczawińskiej (premiera 22 czerwca na Małej Scenie). Swoje spojrzenie na temat obcości przedstawi też troje młodych reżyserów z warszawskiej Akademii Teatralnej („Hagada na Polskę” w reż. Damiana Josefa Necia oraz spektakle Darii Kopiec i Moniki Popiel). Będzie można także zobaczyć działania znane z poprzednich edycji festiwalu: „Park-Operę” Wojtka Blecharza, „Przestrzeń prywatną” Aleksandry Jakubczak i Karoliny Brzuzan, poświęconą warszawskiej reprywatyzacji, słuchowisko Bartosza Zaskórskiego „Praski sklepik z horrorami” oraz „Uwolnić ulice” w reż. Piotra Wysockiego, a także drugą odsłonę projektu „Blok furii”, obejmującego warsztaty i prezentację flag tworzonych przez mieszkańców warszawskiej Pragi.
Co roku przestrzeń wybrukowanego parkingu Teatru Powszechnego zamienia się na kilka miesięcy w zazieleniony plac. Od maja do września przy drewnianym stole spotykają się tam mieszkańcy, gdzie można porozmawiać i posłuchać dyskusji na różne tematy. Tegoroczny Ogród Powszechny stanie się swoistą „oazą antysmogową”.
Szczegółowe informacje na stronie : https://www.powszechny.com/o-festiwalu-ms-2018.html

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *