Kultura

Lato w Sinfonii Varsovii

Pod tym hasłem w siedzibie orkiestry przy ulicy Grochowskiej do 21 września odbywać się będą koncerty, wystawy, spektakle, potańcówki. Łącznie blisko100 wydarzeń. Po raz pierwszy w historii w siedzibie orkiestry zabrzmią regularne koncerty symfoniczne, a wszystko dzięki przestrzeni Pawilonu Koncertowego, który pomieści 400-osobową publiczność.
A oto program
na najbliższy czas:

Letnie Koncerty na Grochowskiej – 12.05–26.08
Ósmą edycję popołudniowych koncertów kameralnych, które będą odbywać się niezmiennie w soboty i niedziele o godz. 16.00, zainauguruje znakomity duet – Janusz Olejniczak i Tomasz Strahl (12.05). Podczas kolejnych wydarzeń posłuchamy m.in. Olgi Pasiecznik, Wakarecy Duo Piano, Alexandra Geberta i Macieja Frąckiewicza czy Kai Danczowskiej oraz młodych zdolnych uczestników Akademii Sinfonia Varsovia i Akademii Operowej

Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu – 16–23.06
Muzyczny prezent orkiestry dla mieszkańców Warszawy, czyli Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu (16–23 czerwca) to kolejna okazja, aby usłyszeć na Grochowskiej orkiestrę w symfonicznym składzie, bowiem inauguracja i finał odbędą się w Pawilonie. Na początek muzycznego święta skrzypek Mariusz Patyra wykona „I Koncert Skrzypcowy” Niccolò Paganiniego w 200. rocznicę skomponowania tego dzieła (16.06). W trakcie koncertu finałowego, przypadającego w Dzień Ojca, na estradzie pojawią się ojciec i syn – dyrygent Jean-Jacques Kantorow i pianista Alexandre.

Potańcówki – 6.07–24.08
W osiem kolejnych piątków, od 6 lipca do 24 sierpnia, odbędą się wspólne tańce w rytm muzyki granej przez najlepszych specjalistów w swoim stylu. W tym roku tematami Potańcówek będą: muzyka bałkańska, ojczysta ludowa, warszawska, klezmerska oraz tango, salsa, charleston i swing. Wśród występujących znajdą się zespoły Bubliczki, Tango Attack, NeoKlez oraz znakomici tancerze – Piotr Zgorzelski, zespół Iglika czy Warsaw Shag Team. Każdą zabawę poprzedzi pokaz oraz krótkie warsztaty, podczas których zademonstrowane zostaną podstawowe kroki danego tańca.

Wystawy
15–29.06, 23.07–16.09
Lato w Sinfonii Varsovii to także wystawy prac graficznych. W przestrzeniach zabytkowego pałacu zagości najpierw wystawa obrazów Henryka Zagórskiego „Powiedział, że blizna zostanie”. Tematem przewodnim kolekcji dzieł będzie szeroko rozumiana kwestia tożsamości, pełna odniesień do filozofii zen czy tradycji katolickiej. Wernisaż odbędzie się 15 czerwca, wystawa potrwa do 29 czerwca. Z kolei 23 lipca rozpocznie się wystawa w ramach Dni Fotografii Alternatywnej. Towarzyszyć jej będą otwarte warsztaty alternatywnych technik fotografii. Zwieńczeniem zajęć będzie pokaz najlepszych prac wykonanych przez uczestników warsztatów.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *