Aktualności

Rozmowy z mieszkańcami

Już 17 czerwca będziemy wybierać członków nowych Rad Osiedli. Bieżąca kadencja tych organów właśnie dobiega końca. Przy okazji moich spotkań przy Stołach Obywatelskich zachęcam wszystkich do udziału w wyborach. Rozmawiamy o tym, że to Rady Osiedli, jak nikt inny, najlepiej znają potrzeby i oczekiwania swoich mieszkańców.
Oczywiście warunkiem ich skuteczności jest aktywność i chęć działania członków tych gremiów. A z tym bywa różnie. W naszej dzielnicy jest kilka rad, których działanie może być przykładem dla innych. Niestety, są też takie rady, w których aktywność ich członków skończyła się praktycznie wraz z wyborem. Zachęcam, byśmy się rozejrzeli, bo na pewno mamy wśród sąsiadów takie osoby, które czują się gospodarzami miejsca zamieszkania, znają potrzeby i oczekiwania lokalnych społeczności. A my wszyscy bądźmy aktywni i świadomi, że dzięki naszej inicjatywie i działaniu możemy zmieniać otoczenie, tworzyć miejsca do aktywnego spędzania czasu, podnosić bezpieczeństwo najbliższych, poprawiać rozwiązania komunikacyjne, realizować swoje zainteresowania.
Podczas owych spotkań i rozmów z mieszkańcami zgłoszono do mnie kilka postulatów, które wydają mi się istotne.
W ramach poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży mieszkańcy Gocławia przypominają o niebezpiecznym przejściu dla pieszych na ulicy Umińskiego przy skrzyżowaniu z ulicą Rechniewskiego. Był tam już bardzo poważny wypadek z udziałem dziecka i mieszkańcy oczekują na zamontowanie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. Popieram takie rozwiązanie i uważam, że koniecznie trzeba zainwestować w poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu, naciskając Zarząd Dróg Miejskich.
Kolejny wniosek, też od mieszkańców Gocławia, to potrzeba ustawienia kabiny sanitarnej przy placu zabaw w okolicy Balatonu. To miejsce cieszy się dużą popularnością wśród maluchów, a w sytuacji awaryjnej przejście do toalety w pobliskiej kawiarni jest dla kilkulatka, delikatnie mówiąc, kłopotliwe i trudne do wykonania.
Wielokrotnie powtarzają się wnioski pod adresem ZGN o bardziej sumienne sprzątanie klatek schodowych czy wymianę popsutego oświetlenia na korytarzach. W innym miejscu trzeba pilnie wyremontować chodnik lub zapadającą się nawierzchnię ulicy, poprawić dojście do budynku czy też zlikwidować kałuże.
Nasze osiedla potrzebują pilnie rozwiązania problemów związanych z parkowaniem samochodów. Wielokrotnie zgłaszano potrzebę podjęcia wspólnych działań władz spółdzielni mieszkaniowych i władz dzielnicy. Jestem przekonana, że jeśli wszyscy zainteresowani będą chcieli znaleźć rozwiązanie, to wspólne wysiłki pozwolą i ten problem rozwiązać.
Jako radna wszystkie te problemy zgłaszam w interpelacjach i wiele z tych pozornie drobnych, ale uciążliwych spraw, udaje się załatwić. Ostatnio w wyniku takiej interwencji przystąpiono do naprawy nawierzchni ulicy Podolskiej. Miejmy nadzieję, że znikną z niej wreszcie, pojawiające się po każdym deszczu, wielkie kałuże. Między innymi w takich właśnie sprawach jest duże pole do działania dla lokalnych samorządów.
Zachęcam wszystkich: bądźmy aktywni, dbajmy o miejsce, w którym mieszkamy, gdzie bawią się i wychowują nasze dzieci i wnuki. Bądźmy gospodarzami naszego osiedla.

Bożena Manarczyk

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *