Aktualności

Wielkanocne reminiscencje

Okres przedświąteczny, niezależnie czy chodzi o święta Bożego Narodzenia, czy Wielkanocne, obfituje w wiele spotkań radnych i władz dzielnicy z mieszkańcami. Nie sposób wymienić wszystkich, na jakie otrzymaliśmy zaproszenia przed Wielkanocą, ale spróbujemy z kronikarskiego obowiązku odnotować kilka z nich.
Spotkania odbywały się w szkołach, m.in. w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy Majdańskiej z radnymi i władzami spotkali się dyrektorzy placówek edukacyjnych z naszej dzielnicy. W Bibliotece Publicznej przy Meissnera odbyło się spotkanie pracowników z władzami, a także wielkanocne spotkanie słuchaczy Europejskiego Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku. Członkowie Grochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprosili władze i gości do Centrum Promocji Kultury. Kameralne spotkania odbyły się także w placówkach służby zdrowia.
Wielkanoc w ratuszu
W ratuszu władze dzielnicy, wraz z radnymi Warszawy i Pragi-Południe, tradycyjnie złożyli życzenia kombatantom i seniorom, przedstawicielom szkół, szpitali, policji, straży miejskiej i pożarnej, bibliotek, instytucji kultury, lokalnej prasy, przedsiębiorcom, harcerzom oraz pracownikom Urzędu Dzielnicy.
Gospodarz spotkania, burmistrz Tomasz Kucharski, powitał zebranych, mówiąc m.in.: „Mam nieodparte wrażenie, że składając sobie życzenia podczas świąt, obdarzając się ciepłymi uczuciami, życząc sobie zdrowia i powodzenia, żywimy nadzieję, że te życzenia będą działały bardzo długo. Ale później wracamy do codzienności, do poświątecznej rzeczywistości i po prostu zapominamy o tych pięknych słowach. Dokoła nas kłótnie, swary i złe spojrzenia… Pomyślałem, że dzisiaj powiem o tym, abyśmy w zwykłych dniach – poświątecznych, gdy pracujemy i odpoczywamy, zastanowili się nad tym, czy jesteśmy dla siebie życzliwi”.
„Wielkanoc to są te święta, na które czekaliśmy miliony lat. Nie zmarnujmy tego!”, mówił podczas świątecznego spotkania w ratuszu ks. Andrzej Kuflikowski, proboszcz parafii św. Ojca Pio, dziekan dekanatu grochowskiego. „Nie prześpijmy życia. Bądźmy uczciwi, rzetelni, wiarygodni i oddani. Spędźmy te święta w rodzinie i dla rodziny. Bądźmy w życiu autorytetami, ale nie zapominajmy, że najważniejsza jest miłość (…). Warto być dobrym!” .
Prorektor Prawosławnego Wyższego Seminarium Duchownego, ksiądz prot. dr Tomasz Stempa, składając życzenia mieszkańcom, powiedział: „Nie wszystkie ideały, które motywują nas do działania, nie wszystko, czego pragniemy – jest właściwe naszemu życiu. Szukajmy tego, co duchowe, zdobywajmy skarby, pozwalające nam poznać Boga, poznać drugiego człowieka, poznać siebie samego”.
Podczas wielkanocnego spot-
kania w ratuszu wręczono medale 100-lecia przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do stolicy. Z rąk burmistrza odebrali je: 104-letni powstaniec warszawski płk Kazimierz Klimczak; prof. Grzegorz Nowik, historyk PAN; Zbigniew Kania, prezes klubu Drukarz; Stanisław Gałązka, prezes SM Grenadierów oraz Janusz Sienkiewicz, prezes SM Gocław Lotnisko.
W sobotę
przed Palmową Niedzielą
Na tydzień przed świętami Urząd Dzielnicy, CPK i organizacje pozarządowe zaprosili mieszkańców na wielkanocny piknik na placu Szembeka. Atrakcji nie brakowało.
Można było pogawędzić z sąsiadami, posmakować cytryn zanurzonych w czekoladowej fontannie, spróbować żurku, skomponować własną palmę.
Na dzieci czekała do pomalowania i ozdobienia ogromna pisanka i niewiele mniejszy od niej zając. Każdy miał też sposobność spotkać się i podzielić jajkiem z radnymi Pragi-Południe oraz burmistrzami.
(RZ, ao)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *