Kultura

Radość wolności

Już dzisiaj zaplanujcie Państwo w swoim kalendarzu, by w sobotę, 26 maja, pojawić się na XIII Święcie Saskiej Kępy. Przewodnie hasło tegorocznej edycji – „Radość wolności” – nawiązuje do niepowtarzalnej atmosfery szczęścia i radości, jaka równo sto lat temu, w listopadzie 1918 roku, ogarnęła całe pokolenia Polaków po odzyskaniu niepodległości przez nasze państwo.
Obchodzimy tę rocznicę na różne sposoby – poważnymi koncertami i akademiami, spektaklami i filmami, wystawami i wydawnictwami historycznymi. Wskazujemy podczas nich aspekty historyczne, kulturalne i edukacyjne odzyskania niepodległości, a także poruszamy wiele innych tematów nawiązujących do święta wolności – tak ważnego dla nas, Polaków.
Wolność kraju uzewnętrzniła się m.in. niepohamowaną radością życia, a dwudziestolecie międzywojenne stało się okresem, w którym kultura, edukacja i nauka rozwijały się w przyśpieszonym tempie.
Chcemy, by tradycyjne Święto Saskiej Kępy było także świętem nas wszystkich i dlatego pragniemy wpisać je na stałe w historię Pragi-Południe. Podczas tegorocznego Święta Saskiej Kępy zaprosimy uczestników do Warszawy lat 20. i 30., gdy na ulicach miasta panowała elegancja, rządziła atmosfera radości, a wszechobecne były potańcówki w rytmie tanga i swinga, kabarety, teatrzyki rewiowe i ogródkowe, luksusowe lokale gastronomiczne, kultowe samochody, a na Saskiej Kępie żyli wielcy politycy, artyści, architekci, naukowcy i lekarze.
Możemy zdradzić już kilka szczegółów tegorocznego święta.
Od godz. 12.00 na rondzie Wolframa, obok Promu Kultury Saska Kępa, rozstawi swoje namioty Targ Śniadaniowy. Punktualnie o godz. 14.00 spod Promu ruszy wielobarwny korowód, którego czoło stanowić będą stare samochody z Muzeum Motoryzacji. Za nimi podąży orkiestra, przedstawiciele władz, młodzież szkolna, grupa taneczna oraz studenci południowopraskiej Wyższej Szkoły Artystycznej w strojach z epoki.
O godz. 14.45, na scenie przy ul. Obrońców, Krzysztof Tyniec rozpocznie ceremonię otwarcia święta, a wszyscy tradycyjnie zaśpiewamy „Małgośkę”, nieoficjalny hymn Saskiej Kępy. Saskokępskich artystów spotkamy tradycyjnie u zbiegu ul. Szczuczyńskiej i placu Przymierza. Pojawi się tam także kataryniarz i otwarte będzie specjalne studio fotograficzne z epoki. Prace innych artystów, rzemieślników i amatorów, a także prezentacje szkół, ambasad i południowopraskich firm (m.in. Wedla) znajdziemy w blisko 160 namiotach ustawionych na całej trasie tegorocznego święta. Nie zabraknie wystaw plenerowych, a wszystkie restauracje w ciągu ulic Francuska-Paryska przygotowują się, by zaspokoić apetyty gości.
Dzieci, jak co roku, zapraszamy od godz. 11.00 na specjalny program organizowany z myślą o nich w „Jordanku” przy ul. Nobla (wejście także od Saskiej).
Na trzech scenach: przy Promie, przy ul. Obrońców i na rondzie Waszyngtona pojawią się artyści, którzy przybliżą widzom atmosferę międzywojnia. W kilku miejscach pojawią się też tancerze, zapraszający do nauki tańca i zabawy. Nie zabraknie DJ-ów grających międzywojenne szlagiery.
Od godz. 15.00 sceną przy Promie zawładnie Scena Szkolna. Słuchać będziemy wykonawców z wielu południowopraskich szkół, a koncertem tradycyjnie „rządzić” będzie Krzysztof Konrad. Po uczniach posłuchamy zespołu jazzu tradycyjnego Warsaw Dixielanders, a po nim tria Łukasza Jemioły.
Na estradzie przy Obrońców już od godz. 15.00 posłuchamy zespołu Warsaw Dixielanders, tria Łukasza Jemioły, kapeli Warszawiaki i grupy Tęgie Chłopy.
Scena przy rondzie Waszyngtona będzie rozbrzmiewać od godz. 17.00 utworami Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, Warszawskiego Combo Tanecznego z Janem Młynarskim i Małej Orkiestry Dancingowej Noama Zylberga. O godz. 20.00 rozpocznie się tam koncert gwiazdy tegorocznego Święta Saskiej Kępy – Anity Lipnickiej & Voice Band.
Na dobranoc Prom Kultury Saska Kępa zaprasza o godz. 22.00 na występy Teatru Mumio.
Organizatorami Święta Saskiej Kępy są Urząd Dzielnicy Praga-Południe, Prom Kultury Saska Kępa oraz Centrum Promocji Kultury. Jak co roku, to ważne święto odbędzie się pod patronatem pani Prezydent m.st. Warszawy. 26 maja 2018 r. będzie na pewno dniem wielkiego święta!
Już dzisiaj zapraszamy!

Więcej szczegółów znajdą Państwo za miesiąc w wydaniu specjalnym naszej gazety.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *