Miejsca i ludzie

Praskie parki i skwery

Sześć parków, cztery duże urządzone skwery, niezliczona ilość małych punktów zieleni oraz jeden rezerwat krajobrazowy to powód, dla którego nazywani jesteśmy „zieloną dzielnicą”. A przecież nie policzyliśmy jeszcze dzikich łęgów nadwiślanych! Takie bogactwo przyrody powoduje, że jest gdzie odpocząć, uprawiać sporty, spacerować, bawić się z dziećmi, wyprowadzać psy, zaczerpnąć głębiej powietrza nasyconego tlenem. Jest wiosna, więc zapraszamy na wirtualny spacer po naszej „zielonej dzielnicy”!
Kamionkowskie
Błonia Elekcyjne
Położone w obrębie ulic Waszyngtona, Stanisława Augusta i Międzynarodowej błonia parku Skaryszewskiego zostały przekształcone w park krajobrazowy w latach 60. ubiegłego wieku. Kamionkowskie, gdyż są położone na terenach dawnej wsi Kamion. Elekcyjne, bo tu właśnie dwukrotnie wybierano polskich królów. W 1573 r. Henryka Walezego, a w 1733 r. Augusta III Sasa.
Błonia mają powierzchnię 23 ha. Są ulubionym miejscem spacerów nie tylko dlatego, że sąsiadują z parkiem Skaryszewskim, ale i z powodu licznych atrakcji. Nad jeziorkiem, kanałkiem i oczkiem wodnym można swobodnie plażować w cieniu różnorodnych drzew i krzewów. Tuż obok znajduje się ogrodzone boisko z trybunami i plac zabaw. Atrakcją jest też spacer aleją pod starodrzewem wzdłuż Jeziorka Kamionkowskiego. Z racji sąsiedztwa z zabytkowym parkiem Skaryszewskim Błonia zostały wpisane do rejestru zabytków.
Park nad Balatonem
Sztuczny zalew położony jest na Gocławiu między ulicami Kapelanów Armii Krajowej a Abrahama. Jest to stary akwen, który powstał około 1925 r. ze spiętrzenia wód Kanałku Gocławskiego. Wtedy był dłuższy i miał inny kształt. Zaniedbany przez lata, odrodził się w 1975 r., gdy rodziło się osiedle Gocław. Dziś warszawski Balaton zajmuje powierzchnię 2,64 ha i przez Kanał Gocławski, Jeziorko Gocławskie i Kanał Wystawowy ma połączenie z systemem wodnym parku Skaryszewskiego.
Projekt parku nad Balatonem powstał w 2008 r. po konsultacjach społecznych. Budowę parku, sfinansowaną z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska oraz z budżetu dzielnicy Praga-Południe, rozpoczęto w roku 2009, a rok później park został uroczyście otwarty. Ku niewątpliwej uciesze mieszkańców.
Wokół jeziorka zbudowano alejki, obsadzone drzewami i krzewami. Na terenie parku znajdują się place zabaw, taras z kawiarnią i pomostem, przy którym cumują łódki i rowery wodne, strumyk z fontanną i kaskadą, mostki, pływające pomosty dla wędkarzy oraz rzeźba Kota Niezależnego Cyryla. Pozostawiono też resztki starego sadu, ocieniającego odpoczywających na ławkach.
Park im. Józefa Polińskiego
To prawie sześciohektarowy teren rekreacyjny położony między ulicami Garwolińską, Szaserów i Kobielską. Powstał w 1962 r. w miejscu ogródków działkowych oraz wysypiska gruzów i nosił wtedy nazwę parku Szaserów. Obecna nazwa nadana została w 2000 r. Patronem parku jest Józef Poliński – działacz społeczny, tłumacz i poeta, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Grochowa. Radny Rady m.st. Warszawy, żołnierz Armii Krajowej, więzień Pawiaka i Majdanka. Poległ w powstaniu warszawskim.
Trzy lata temu park przeszedł kompleksową modernizację. Został ogrodzony, wycięto część drzew i wykonano nowe nasadzenia, w tym w ogrodzie kwiatowym przy pomniku Polińskiego. Dzieci mają tu znakomite miejsce do zabaw i sportu – boisko do piłki nożnej, plac zabaw i sztuczną górkę. Psy dysponują dużym wybiegiem. Dorośli mogą spacerować alejkami, siedzieć w ogródku z fontanną lub w kawiarni Cała Jaskrawość czy sąsiadującej z nią galerii.
7 września ubiegłego roku odsłonięto w parku popiersia generała Macieja Sułkiewicza, Polaka walczącego o niepodległość Azerbejdżanu, i pułkownika Veli bej Jedigara, azerbejdżańskiego oficera Wojska Polskiego i Armii Krajowej.
Tutaj także odbyły się w zeszłym roku pierwsze Południowopraskie Senioralia.
Park im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika”
Moim zdaniem to najładniejszy z praskich parków, zaraz po Skaryszewskim. Stary ogród z duszą położony jest między ulicami Grochowską, Kwatery Głównej, Osowską, Trembowelską i Bitwy Grochowskiej. Powstał prawdopodobnie ok. roku 1780 wraz ze zbudowaniem przez prymasa Michała Poniatowskiego dworku, w którym dzisiaj mieści się szkoła muzyczna. W roku 1924 kolejny właściciel dworku, Piotr Wierzbicki, zagospodarował sąsiadujący z nim teren. Posadzono nowe drzewa i krzewy, a także wytyczono alejki. Powstała również scena teatralna, na której jeszcze w latach 60. XX wieku organizowano występy artystów i zabawy taneczne.
Od końca lat 50. XX wieku park nosił nazwę 13 września 1944, a potem Piotra Wierzbickiego. W roku 2005 został przemianowany na park im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika”. Przy wejściu do parku ustawiony jest kamień z tablicą upamiętniającą Jana Szypowskiego – współzałożyciela COP, bohatera września 1939 r., legendarnego twórcy podziemnego przemysłu zbrojeniowego, dowódcy zgrupowania bojowego „Leśnik” w powstaniu warszawskim.
Na terenie parku znajdziemy m.in. atrakcję dla dzieci – rozłożysty kasztanowiec, pod którym jesienią mogą zbierać kasztany. Jest tu ogrodzony plac zabaw, a także kort tenisowy, ogródek jordanowski i kawiarnia, która jest równocześnie wejściem do TKKF „Olszynka Grochowska”. Poza tym Dworek Grochowski, w którym mieści się Szkoła Muzyczna nr 3 im. Juliusza Zarębskiego.
Park Obwodu Praga
Armii Krajowej
Sąsiaduje z Instytutem Weterynarii, czyli siedzibą orkiestry Sinfonia Varsovia, oraz ulicami Grochowską, Podskarbińską i Kobielską. Do 1920 r. było to miejsce wypasu i targ zwierząt, w 1953 r. zyskało status parku, oczywiście nie tak zadbanego jak dzisiaj. W 2006 r. przeprowadzono wielomiesięczną modernizację i rewitalizację tego miejsca. Teraz na terenie parku działa fontanna, plac zabaw i boisko sportowe. Park jest ogrodzony i zamknięty piękną, kutą bramą. Czynny od świtu do zmierzchu.
Park Znicza
Ten kameralny ogród powstał w latach 50. w pobliżu obszaru, na którym stał kiedyś fort XI twierdzy Warszawa. Park o kształcie latawca z owalną alejką i główną aleją topolową wziął swoją nazwę od ulicy Znicza. Postawiono w nim pomnik mieszkańców kolonii Górki Grochowskie. W latach 2007–2008 ogród zrewitalizowano. Są tam obecnie dwa place zabaw dla dzieci, nowe latarnie i ławki. Niewątp-
liwą ozdobą parku jest wodotrysk – zegar wodny w kształcie talerza o 20 dyszach, z podświetlaną na różne kolory wodą.
Skwer Ryski
Położony jest na Saskiej Kępie u zbiegu Wału Miedzeszyńskiego i al. Stanów Zjednoczonych, pomiędzy estakadami Trasy Łazienkowskiej, u brzegu ulicy Genewskiej. Od roku 1921 istniała na Marymoncie ulica Ryska, jednak została wchłonięta przez budowaną Trasę AK. Dlatego Rada Warszawy postanowiła w 2002 r. nadać nazwę Ryski nowemu skwerowi powstałemu przy okazji remontu estakad Trasy Ł. Jest to teraz całkiem spory zielony teren ze ścieżkami rowerowymi i spacerowymi, otoczony starymi drzewami mirabelkowymi. Niedaleko skweru znajduje się pomnik Zygmunta Berlinga.
Skwerek Berek
Spełnijcie marzenie dzieci! – apelował do radnych Maciej Pawłowski, wiceprzewodniczący rady osiedla Grochów-Kinowa, gdzie mieści się skwer. Radni posłuchali i zagłosowali za pomysłem przedszkolaka Kuby Chojnackiego, nadając skwerkowi nazwę Berek. Usytuowany jest między ulicami Rozłucką, Sygietyńskiego i Turbinową.
Skwerek przy Majdańskiej
Rewitalizacja skwerku pomiędzy Majdańską, Stocką, Krypską a Kruszewskiego to projekt mieszkańców okolicznych domów złożony w ramach budżetu partycypacyjnego. Odnowienie skwerku polegało m.in. na zadbaniu o trawniki, założeniu alejek spacerowych i oświetleniu. Odnowiono boisko do koszykówki, a obok niego powstało drugie z dwoma kortami. Jest tu też siłownia i ogrodzony plac zabaw dla dzieci.
Olszynka Grochowska
Ten krajobrazowy rezerwat przyrody o powierzchni 56,35 ha obejmuje prawie całe uroczysko leśne położone po drugiej stronie linii kolejowej.
Rezerwat przyrody „Olszynka Grochowska” porastają róznorodne gatunki drzew i krzewów. Występuje tu 40 gatunków ptaków lęgowych. Najrzadsze i najciekawsze z nich to dzięcioł zielony, dzięciołek, remiz i kulczyk.
Walorem Olszynki Grochowskiej jest nie tylko przyroda, ale i zabytki historyczne, bowiem 25 lutego 1831 r. w tutejszych lasach toczyła się największa bitwa powstania listopadowego. Znajduje się tam również pomnik ku pamięci ofiar tej bitwy. Na południowym skraju rezerwatu znajdują się fragmenty umocnień ziemnych z okresu insurekcji kościuszkowskiej.
Przez rezerwat płynie Kanał Kawęczyński, do którego uchodzi tutaj Kanał Rembertowski. I nie jest to jedyna woda na tym terenie, bowiem znajduje się tutaj staw Kozia Górka, zwany także Bałki, i Baustelle – jeziorko w formie płytkiej glinianki-bagna. Przez długie lata było ono nieformalnym terenem rekreacyjnym dla pobliskich mieszkańców. Jednakże w latach 1960–1974 nastąpiło znaczne obniżenie wód gruntowych i degradacja tego zbiornika wodnego. Dopiero w 2015 r. z inicjatywy członków Teatru Akt teren nad stawem częściowo uporządkowano i urządzono plażę (wejście od strony ulicy Łaziebnej).
Park Skaryszewski
O parku Skaryszewskim piszemy obok. To jeden z największych i najpiękniejszych terenów zielonych w Warszawie, więc zasługuje na odrębny artykuł.
AL

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *