Miejsca i ludzie

Dzielnica przyjazna seniorom!

26 marca w Służewskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród „Miejsce przyjazne seniorom” za rok 2017. Zorganizowały ją Warszawska Rada Seniorów oraz stołeczny ratusz. Z dumą donosimy, że specjalny certyfikat Miejsca Przyjaznego Seniorom otrzymał Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Ponadto certyfikaty otrzymały także Prom Kultury Saska Kępa oraz Klub Kultury Seniora na Gocławiu. Nie jest to jednak jedyny w tym miesiącu powód do dumy naszych seniorów. Już 14 kwietnia zapraszamy na otwarcie pierwszego w Polsce Skweru Seniora!
W tym roku seniorzy z Pragi-Południe zgłosili pięć miejsc ich zdaniem najbardziej przyjaznych ludziom starszym. Finalnie trzy z nich zostały uhonorowane certyfikatem. Wyróżnione w konkursie obiekty, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom seniorów, pozbawione są barier architektonicznych, a także posiadają atrakcyjną ofertę skierowaną do osób starszych.
Przypomnijmy, że to nie pierwsze takie wyróżnienia dla naszej dzielnicy w tym konkursie. W 2015 r. podczas grudniowej gali w Pałacu Ślubów nagrodzone certyfikatem zostały dwie placówki z Pragi-Południe: w kategorii „kultura, edukacja, rozrywka” certyfikat otrzymał Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, a w kategorii „miejsca szczególne” nagrodzone zostało Centrum Społeczne Paca 40.
Rok później, 17 marca 2017 r., 19 obiektom z całej Warszawy przyznano certyfikaty za rok 2016. Otrzymały je wówczas trzy placówki: nagrodę wręczono ponownie Centrum Społecznemu Paca 40, tym razem jednak w kategorii „kultura, rozrywka, edukacja”, a ponadto otrzymały je Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla na Gocławiu i Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej.
Działania
Wiele czynników, w tym m.in. lepszy (mimo wszystko) dostęp do opieki zdrowotnej, nabywanie pozytywnych nawyków, m.in. żywieniowych, aktywność intelektualna, umiejętność cieszenia się dojrzałym życiem prowadzą do tego, że dzisiaj jest w Polsce już 30% seniorów, a w niedługim czasie będzie ich 36%. To przecież blisko połowa społeczeństwa. Zdają sobie z tego władze państwowe i samorządowe.
Także na Pradze-Południe od kilku lat sukcesywnie poprawiamy jakość życia seniorów. Dbamy o zajmujące się nimi związki, np. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, wspomagamy stowarzyszenia i fundacje umiejętnie wypełniające seniorom czas wolny i angażujące ich do aktywności. Na terenie naszej dzielnicy działają dwa uniwersytety dla seniorów – Grochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Europejskie Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku. Regularnie zamieszczamy artykuły na temat ich działalności i relacje z ważnych dla studentów seniorów imprez.
Aktywnie wspiera seniorów Ośrodek Pomocy Społecznej. Poza codziennym wsparciem udzielanym ludziom starszym, na terenie Pragi-Południe działają dwa Dzienne Domy Pobytu i pięć klubów seniora. Ponadto prowadzone są projekty socjalne, np. warsztaty teatralne, zabawy taneczne, warsztaty muzyczne, spotkania integracyjne, wycieczki krajoznawcze, Festiwal Piosenki Seniorów Prawobrzeżnej Warszawy czy doroczny Bal Seniora.
Senioralia
W ubiegłym roku rozpoczęliśmy nową formę integracji mieszkańców dzielnicy, jaką były wrześniowe Senioralia w parku Polińskiego. Kiermasze, pokazy mody, występy przedszkolaków i wspólna zabawa taneczna okazały się strzałem w dziesiątkę. Mam nadzieję, że Senioralia staną się nową tradycją w naszej dzielnicy.
Skwer Seniora
Na mapie Warszawy, a dokładnie Pragi-Południe, a jeszcze dokładniej – Grochowa, pojawiło się nowe miejsce o nazwie Skwer Seniora. 8 lutego 2018 uchwaliła tę nazwę – pierwszą w Warszawie i w Polsce – Rada Warszawy. Podstawą był pomysł i wniosek Rady Seniorów Dzielnicy Praga-Południe. Ich determinacja i aktywne działanie doprowadziły do szczęśliwego finału!
Dlaczego wybrano ten bezimienny dotąd zieleniec, miejsce relaksu i odpoczynku nie tylko ludzi starszych? Ulica Paca i jej okolica od dawna służy seniorom i osobom potrzebującym, młodzieży i dzieciom. Przypomnijmy, że pod koniec lat 50. XX w. pod nr. 42 zbudowano barak, w którym do około 1980 r. działało kino „Sokół”. 25 kwietnia 2006 r. w przebudowanym budynku dawnego kina otwarto Ośrodek Pomocy Społecznej. Obok znajduje się Centrum Społeczne Paca 40. Przy Paca 39 mieści się też od niedawna Oddział Rejonowy Warszawa-Praga Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Sam skwer, wciąż jeszcze wtedy bezimienny, zmodernizowano w latach 2009-2010.
W ostatnim czasie na skwerze (od 14 kwietnia będzie to Skwer Seniora), zgodnie z wolą mieszkańców i uczestników zajęć w OPS, Centrum Społecznego Paca 40 czy PZERiI, Urząd Dzielnicy organizuje różne spotkania sąsiedzkie, w tym tradycyjne rozświetlenie olbrzymiej choinki w okolicy świąt Bożego Narodzenia.
Serdecznie zapraszamy seniorów warszawskich (goście z całego kraju mile widziani) oraz mieszkańców stolicy 14 kwietnia (w sobotę) w godzinach 14.00–18.00 na otwarcie skweru! Przypominamy adres: zbieg ulic Paca i Kickiego, Praga-Południe, Warszawa. Główną atrakcją będzie program przygotowany przez DJ Wikę!
Mamy nadzieję, że będzie to miejsce wielu spotkań i spacerów. W planach mamy dalszy „rozwój” Skweru Seniora.

Tomasz Kucharski
Burmistrz Dzielnicy
Praga-Południe

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *