Aktualności

Zygmunt Hübner uhonorowany

W piątek, 23 marca, o godz. 15.30, przy ul. Radziłowskiej 3 odsłonięta zostanie tablica poświęcona Zygmuntowi Hübnerowi, reżyserowi, aktorowi, pedagogowi, pisarzowi i dyrektorowi teatrów. Artysta przez wiele lat mieszkał w tej kamienicy.

Studiował historię sztuki, ale miłość do aktorstwa zwyciężyła i w 1952 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. Zawsze ciągnęło go także do reżyserii, więc w 1956 ukończył także Wydział Reżyserii warszawskiej PWST.

Stworzył wiele niezapomnianych kreacji teatralnych, ale w pamięci widzów zapisał się głównie kilkoma znakomitymi rolami filmowymi. Jedną z najwybitniejszych kreacji Zygmunta Hübnera pozostaje rola majora Sucharskiego w filmie „Westerplatte”. Sam wyreżyserował m.in. kinowy przebój „Seksolatki”.

Przez wiele lat kierował kilkoma teatrami w Polsce, poczynając od Starego Teatru w Krakowie, gdzie szybko stworzył jedną z najlepszych scen dramatycznych w kraju. Przez kilkanaście lat kierował Teatrem Powszechnym w Warszawie, z którym był związany aż do śmierci w roku 1989. Przekształcił go w jedną z najciekawszych scen teatralnych w Polsce. Zygmunt Hübner był zwolennikiem teatru, który wtrąca się zarówno w życie polityczne, jak i społeczne. Jego scena pełniła społeczną i obywatelską misję, a jednocześnie szanował swój zespół i publiczność. Zawsze dbał o najwyższej jakości profesjonalizm. Dziś Teatr Powszechny nosi jego imię.

Tablica powstała z inicjatywy Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera i została ufundowana przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.

 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *