W zdrowym ciele...

Wraz z nadejściem wiosny

Pożegnaliśmy (mam nadzieję, że aż do jesieni) mrozy i śniegi, a z każdym dniem ma być cieplej. Wiatr rozwiewa smogowe pyły i możemy cieszyć się słońcem. Brzmi optymistycznie. I motywująco. Wraz z nadejściem lepszej pogody jest coraz więcej ciekawych możliwości spędzania czasu.
Rowery!
1 marca ruszył sezon na cieszące się ogromną popularnością rowery miejskie Veturilo (co w języku esperanto oznacza po prostu rower). Przyznaję, że wypożyczyłam rower pierwszego dnia i nie zwracając uwagi na duży mróz (minus 12 stopni), pojechałam na jednośladzie do Urzędu Dzielnicy Praga-Południe. W całej Warszawie takich odważnych było dużo więcej. Z informacji podanych przez pełnomocnika prezydent Warszawy ds. komunikacji rowerowej Łukasza Puchalskiego wynika, że 1 marca przez cały dzień było 1567 wypożyczeń, w systemie zarejestrowało się 90 nowych użytkowników, najdłuższy przejazd trwał 1 godzinę 59 minut i 16 sekund, a średni czas pojedynczego wypożyczenia wynosił około 11 minut. Wygląda na to, że zimowe warunki nie przeszkadzają w jeździe na rowerze.
Sezon biegowy
Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się też sezon największych imprez biegowych w mieście. W niedzielę, 25 marca, zaplanowano XIII edycję Półmaratonu Warszawskiego. Przy dźwiękach utworu „Sen o Warszawie” kilkanaście tysięcy biegaczy wyruszy z ulicy Konwiktorskiej w 21,1 kilometrową drogę przez Warszawę, przekraczając Wisłę dwukrotnie, mostem Gdańskim oraz Świętokrzyskim. Gorąco zachęcam do udziału w tym biegu, jak również do kibicowania. Jeśli ktoś z Państwa marzy o złamaniu 2 godzin, mamy szansę pobiec wspólnie, gdyż jako oficjalny „pacemaker” poprowadzę grupę na ten właśnie czas!
Stan zdrowia
Warto też przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Wiosna sprzyja porządkom, do których zaliczam również przegląd stanu organizmu. Podstawowe badania wiele mogą powiedzieć o naszej aktualnej kondycji zdrowotnej i ewentualnie zasygnalizować problem, który będzie można szybko rozwiązać. Morfologia to podstawa. Jeśli chcemy wiedzieć więcej, warto rozszerzyć badania o próby wątrobowe, ferrytynę, lipidogram oraz niektóre hormony (TSH, FT3, FT4).
Lepszy nastrój, więcej energii do działania i słońce – to wszystko, za co kochamy wiosnę. Stajemy się dla siebie życzliwsi, dbamy o swoją formę. U biegaczy jest to czas coraz dłuższych treningów, które wykonuje się z przyjemnością. Zachęcam do aktywności na świeżym powietrzu, bo wiosna to także koniec… smogu!
Katarzyna B. Olszewska
Wiceprzewodnicząca
Rady Dzielnicy
Praga-Południe

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *