Publicystyka

Warszawa pomaga rozwiązać problem!

Niepłodność to problem społeczny. Niemal każdy znajdzie w gronie swoich bliskich, przyjaciół czy znajomych kogoś, kogo ta choroba dotknęła. Władze Warszawy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, wprowadziły miejski program dopłat do procedur zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro. Będzie mogło z niego skorzystać 2500 par.
Problem niepłodności dotyczy aż od 15% do 20% wszystkich par starających się o dziecko. Skala zjawiska niepłodności rośnie, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za chorobę społeczną. Niezwykle ważne jest zatem, aby niepłodne pary mogły uzyskać odpowiednią pomoc – zarówno medyczną, jak też psychologiczną. Istotne są też dla nich społeczne wsparcie i akceptacja.
Obecnie na świecie metoda zapłodnienia pozaustrojowego stosowana jest jako najskuteczniejsza medyczna metoda leczenia niepłodności. Dlatego w ślad za innymi miastami, wychodząc naprzeciw tak ważnym potrzebom warszawiaków, radni uznali za konieczne podanie potrzebującym pomocnej dłoni. Chodzi wszak o spełnienie największego marzenia większości rodzin.
W czerwcu 2017 r. uchwalony został miejski program dopłat do procedur zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro. Realizację programu przewidziano na lata 2017-2019. Obejmie on około 2,5 tys. par, gdyż według badań tyle właśnie wymaga leczenia na terenie Warszawy. Szacowany koszt jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego wynosi od 7 tys. do 15 tys. zł bez kosztów leczenia farmakologicznego, które są w większości refundowane. Dofinansowanie przewidziane jest do wysokości 80% kosztów całkowitych, nie więcej jednak niż 5 tys. zł. W sumie na realizację programu przeznaczono 20 mln zł.
Warunkiem uczestnictwa w programie jest ukończone przez warszawiankę 25 lat i nieprzekroczenie wieku 40 lat. W przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych kobieta musi mieć ukończone 18 lat. Program skierowany jest do par mieszkających na terenie Warszawy od co najmniej dwóch lat, które poddawały się wcześniejszemu leczeniu zakończonemu niepowodzeniem lub posiadają bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.
Nie ma pełnych danych pokazujących, ile w Polsce żyje dzieci, a właściwie osób, które przyszły na świat dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu. Najstarsze polskie „dziecko z probówki” skończyło niedawno… 30 lat. Wychowana w kochającej rodzinie, zdrowa i szczęśliwa kobieta jest przykładem spełnienia marzeń. Jej rodzicom ktoś kiedyś dał szansę, którą wykorzystali. Teraz władze Warszawy dają szansę kolejnym parom.
Zainteresowanie miejskim programem pokazuje, jak ważnym problemem dla mieszkańców Warszawy jest niepłodność. Tylko w okresie od listopada do grudnia 2017 r. z procedury zapłodnienia metodą in vitro skorzystało 218 par.
Na terenie Warszawy udział w tej ważnej inicjatywie zaoferowało sześć klinik. Oto, gdzie należy zgłosić się na terenie Warszawy, aby skorzystać z dofinansowania in vitro:

– Centrum Bocian (Klinika Bocian);
– Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
– FertiMedica Centrum Płodności;
– Invimed-T;
– Invicta;
– Przychodnia Lekarska „nOvum” Katarzyna Kozioł, Piotr Lewandowski sp. j.

Monika Suska
Wiceprzewodnicząca
Komisji Zdrowia
Rady M. St. Warszawy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *