Tegoroczne obchody upamiętniające bohaterów bitwy o Olszynkę Grochowską rozłożone zostały na dwa dni, na dwa wydarzenia. W piątek, 23 lutego 2018 r., mieszkańcy Pragi-Południe i sąsiednich dzielnic, przedstawiciele rad i władz samorządowych Pragi-Południe, Rembertowa i Wawra, młodzież szkolna, seniorzy i kombatanci spotkali się pod pomnikiem upamiętniającym to historyczne wydarzenie. Następnego dnia, w sobotę, 24 lutego, odbyła się widowiskowa inscenizacja bitwy, którą dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Wojciecha Olszańskiego i rotmistrza Federacji Kawalerii Ochotniczej Adama Sujeckiego, zaprezentowano na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych.
Mimo wyjątkowo mroźnej aury pod pomnikiem bitwy pojawiły się poczty sztandarowe 21 południowopraskich szkół i harcerzy hufca Praga-Południe, samorządowcy, władze dzielnicy i goście. Wartę honorową przy pomniku pełnili uczniowie klasy wojskowej z LXXII Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego. Odegrano hymn Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie głos zabrał zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Jarosław Karcz. W jego wystąpieniu usłyszeliśmy m.in.: „W tym roku nasza uroczystość ma szczególny charakter, gdyż rok 2018 to rocznica stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. A przecież nie byłoby radości w roku 1918 bez listopadowego zrywu z roku 1830 i daniny krwi złożonej przez Polaków 187 lat temu. Nie byłoby wolnej i suwerennej Polski, gdyby nasi bohaterscy przodkowie przez cały wiek XIX nie przypominali światu i Europie, że naród polski istnieje i nigdy nie zamierza poddać się w walce o niepodległą ojczyznę”.
Po modlitwie za poległych, którą odmówił ks. Dariusz Stefanowicz z parafii św. Ojca Pio na Gocławiu, głos zabrał aktor Wojciech Olszański, znany w naszej dzielnicy rekonstruktor, dbający o zachowanie w pamięci potomnych bohaterstwa żołnierzy spod Olszynki Grochowskiej. W mundurze gen. Franciszka Żymirskiego, śmiertelnie rannego w tamtej bitwie, przypomniał jego odezwę wygłoszoną przed starciem do żołnierzy.
Po złożeniu wieńców przez delegacje i wysłuchaniu „Warszawianki” zakończono uroczystość.
W sobotę, gdy mróz nadal trzymał, na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych pojawiło się ponad stu kawalerzystów, dowodzonych przez rtm. Adama Sujeckiego (w mundurze brygadiera Ludwika Kickiego), pięć armat z 10-osobową obsługą artylerzystów, ponad 130 żołnierzy piechoty, w tym rekonstruktorzy z Białorusi i rekonstrukcyjny oddział żuawów śmierci z Buska-Zdroju. Przed inscenizacją żołnierze wysłuchali odezwy gen. Żymirskiego (Wojciech Olszański).
Na potrzeby inscenizacji zbudowano trzy szańce i postawiono budynek sztabowy, a podczas bitwy żołnierzom towarzyszyła pirotechnika i sztuczny dym. Ujrzeliśmy m.in. atak artylerii i piechoty rosyjskiej na polski szaniec oraz jego odparcie. Byliśmy świadkami pokazowych pojedynków kawaleryjskich, pogoni i zmasowanego ataku polskiej piechoty wraz z ostrzałem z rakietnic. Ujrzeliśmy wybuch szańca rosyjskiego z efektownym pokazem kaskaderskim. Na zakończenie żuawi zademonstrowali pokaz wyszkolenia, a całe wojsko przeformowało się do defilady w kolejności: piechota, artyleria, luzacy oraz kawaleria. Odtrąbiono też sygnał ,,Śpij, kolego”.
Uroczystym akcentem inscenizacji było wręczenie specjalnych pamiątkowych medali, wybitych z okazji 187. rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską. Z rąk burmistrza otrzymali je dowódcy oddziałów, którzy następnie przekazali je wszystkim rekonstruktorom.
Po zakończeniu inscenizacji zaproszono wszystkich na tradycyjną wojskową grochówkę.
(ao)
