Aktualności

187 rocznica bitwy o Olszynkę Grochowską

Tegoroczne obchody upamiętniające bohaterów bitwy o Olszynkę Grochowską rozłożone zostały na dwa dni, na dwa wydarzenia. W piątek, 23 lutego 2018 r., mieszkańcy Pragi-Południe i sąsiednich dzielnic, przedstawiciele rad i władz samorządowych Pragi-Południe, Rembertowa i Wawra, młodzież szkolna, seniorzy i kombatanci spotkali się pod pomnikiem upamiętniającym to historyczne wydarzenie. Następnego dnia, w sobotę, 24 lutego, odbyła się widowiskowa inscenizacja bitwy, którą dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Wojciecha Olszańskiego oraz rotmistrza Federacji Kawalerii Ochotniczej Adama Sujeckiego, zaprezentowano na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych.

W piątek, mimo wyjątkowo mroźnej aury, pod pomnikiem Bitwy Grochowskiej, jak starcie z 25 lutego 1831 r. nazywane jest przez historyków wojskowości, pojawiły się poczty sztandarowe 21 południowopraskich szkół i harcerzy hufca Praga-Południe, samorządowcy, władze dzielnicy i goście. Wartę honorową przy pomniku pełnili uczniowie klasy wojskowej z LXXII Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego. Odegrano hymn Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie głos zabrał zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Jarosław Karcz. W jego wystąpieniu usłyszeliśmy m.in.: „W tym roku nasza uroczystość ma szczególny charakter, gdyż rok 2018 to rocznica stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. A przecież nie byłoby radości w roku 1918 bez listopadowego zrywu z roku 1830 i daniny krwi złożonej przez Polaków 187 lat temu. Nie byłoby wolnej i suwerennej Polski, gdyby nasi bohaterscy przodkowie przez cały wiek XIX nie przypominali światu i Europie, że naród polski istnieje i nigdy nie zamierza poddać się w walce o niepodległą ojczyznę”. Swoje przemówienie burmistrz zakończył zaproszeniem na sobotnią inscenizację bitwy.

Po modlitwie za poległych, którą odmówił ks. Dariusz Stefanowicz z parafii św. Ojca Pio na Gocławiu, głos zabrał aktor Wojciech Olszański, wielki przyjaciel naszej dzielnicy, rekonstruktor dbający o zachowanie w pamięci potomnych bohaterstwa żołnierzy spod Olszynki Grochowskiej. W mundurze gen. Franciszka Żymirskiego, śmiertelnie rannego w tamtej bitwie, przypomniał jego odezwę wygłoszoną przed starciem do żołnierzy.

Po złożeniu wieńców przez delegacje i wysłuchaniu „Warszawianki”, zakończono uroczystość.

W sobotę, gdy mróz nadal trzymał, na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych pojawiło się ponad stu kawalerzystów, dowodzonych przez rtm. Adama Sujeckiego (w mundurze brygadiera Ludwika Kickiego), 5 armat z 10-osobową obsługą artylerzystów, ponad 130 żołnierzy piechoty, w tym rekonstruktorzy z Białorusi i rekonstrukcyjny oddział żuawów śmierci z Buska-Zdroju. Przed inscenizacją żołnierze wysłuchali słynnej odezwy gen. Franciszka Żymirskiego (Wojciech Olszański). Następnie kilkutysięczna widownia obejrzała pokazy artylerzystów i piechoty.

Na potrzeby inscenizacji zbudowano trzy szańce i postawiono budynek sztabowy, a podczas bitwy żołnierzom towarzyszyła pirotechnika i sztuczny dym. Ujrzeliśmy m.in. atak artylerii i piechoty rosyjskiej na polski szaniec oraz jego odparcie. Byliśmy świadkami pokazowych pojedynków kawaleryjskich, pogoni i zmasowanego ataku polskiej piechoty wraz z ostrzałem z rakietnic. Duże wrażenie zrobił wybuch szańca rosyjskiego z efektownym pokazem kaskaderskim. Na zakończenie żuawi zademonstrowali pokaz wyszkolenia, a całe wojsko przeformowało się do defilady w kolejności: piechota, artyleria, luzacy oraz kawaleria. Odtrąbiono też sygnał ,,Śpij, kolego”.

Uroczystym akcentem inscenizacji było wręczenie specjalnych pamiątkowych medali, wybitych z okazji 187 rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską. Z rąk zastępcy burmistrza Jarosława Karcza otrzymali je dowódcy oddziałów, którzy następnie przekazali je wszystkim rekonstruktorom.

Po zakończeniu inscenizacji zaproszono wszystkich na tradycyjną wojskową grochówkę.

(ao)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *