Aktualności

Urząd jak galeria sztuki

Korytarze Urzędu Dzielnicy Praga-Południe zamieniły się w galerię sztuki z prawdziwego zdarzenia. Ich monotonię ubarwiło sto obrazów autorstwa Katarzyny Czajki.

Związana z naszą dzielnicą artystka, której pracownię w artystycznej kamienicy przy Lubelskiej zna wiele osób, postanowiła w ten oryginalny sposób zainaugurować artystyczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pani Katarzyna rozpoczęła swój projekt już dwa lata temu, w roku obchodów stulecia przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy. 26 kwietnia 2016 r., w ramach Święta Flagi, uczniowie szkół średnich w Janowie Podlaskim ułożyli mapę Polski z obrazów artystki. Podobna akcja odbyła się kilka dni później, 2 maja, w Żyrardowie.

11 listopada 2017 r., w dniu Narodowego Święta Niepodległości, happening powtórzono obok Urzędu Dzielnicy Praga-Południe. Wtedy też w fundacji Godnie Żyć, założonej i prowadzonej przez Katarzynę Czajkę, narodził się pomysł, wsparty przez szefostwo Centrum Promocji Kultury, by znaleźć dla tych obrazów przestrzeń nietuzinkową, niekojarzącą się dotąd ze sztuką. Dzięki przychylności zarządu dzielnicy, a szczególnie wiceburmistrza Michała Wieremiejczyka, obrazy zawisły w naszym urzędzie. 2 maja zostaną „wypożyczone” na ciekawie zapowiadająca się uroczystość na pl. Szembeka, ale potem wrócą do nas. Artystka, zapytana przez redakcję, czym kierowała się, realizując swój projekt, stwierdziła, że „Każdy z tych obrazów symbolizuje innego Polaka. Różnimy się, ale w efekcie stanowimy jeden naród”.

Finisaż wystawy nastąpi 11 listopada 2018 r.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *