Aktualności

Ubezpieczenie na życie

Polisa na życie jest najcenniejszym z dotychczas omawianych przeze mnie środków zabezpieczenia materialnego dla nas i naszej rodziny. Jedyną przeszkodą dla seniorów w podpisaniu takiego dokumentu może być próg wiekowy i szereg wymagań medycznych stawianych klientom przez ubezpieczycieli. Część firm ubezpieczeniowych zamyka tę możliwość osobom, które ukończyły 55 lat, część ogranicza możliwość jej wykupienia do ukończenia 65 lub 75 roku życia. Część firm nie ogranicza zakupu ze względu na wiek, ale stawia przed klientami inne wymagania, choćby wspomniane powyżej zdrowotne.
Prawdopodobieństwo śmierci rośnie z wiekiem. Z tego powodu polisy ubezpieczeniowe dla osób starszych są zdecydowanie droższe. Przykładowo w towarzystwie Aviva za ubezpieczenie „Dla Najbliższych” na kwotę 10 000 zł, 63-latek zapłaci 85 zł miesięcznie. W Życie Direct oferowane jest ubezpieczenie „Spokój Bliskich” dla osób w wieku od 18. do 85. roku życia, którzy sami wybierają sumę ubezpieczenia. Może ona wynosić od 4 tys. do 300 tys. zł. Inną polisą w Życie Direct jest „Dodatkowy Zasiłek Pogrzebowy” w wysokości 4 tys. zł. Jeśli taką polisę wykupuje klient mający 70 lat, zapłaci składkę w wysokości 42 zł miesięcznie. W polisie „Generali Lew Senior” towarzystwa Generali suma ubezpieczenia dla osób między 50. a 75. rokiem życia wyniesie od 5 do 20 tys. zł, a minimalna miesięczna składka to 25 zł. Inną propozycję ma firma 4life Direct, która oferuje ubezpieczenie dla osób starszych „Moi Bliscy” z sumą gwarancyjną w wysokości od 1000 do 10 000 zł. Polisa kosztuje od 3 zł dziennie.
Ubezpieczenie na życie seniora może posiadać liczne wyłączenia od odpowiedzialności towarzystwa, z którymi należy się zapoznać przed podpisaniem umowy. Najczęściej ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania, jeśli śmierć klienta nastąpiła w wyniku przewlekłej choroby, samobójstwa lub samookaleczenia, zażycia leków nieprzepisanych przez lekarza, środków odurzających, alkoholu czy narkotyków, a także w wyniku czynnego udziału w przestępstwie. Klient powinien także rozważyć, czy chce jedynie zabezpieczyć swoją rodzinę przed niedostatkiem, zapewnić jej pieniądze na zorganizowanie pochówku, czy też chciałby zagwarantować sobie środki na leczenie i rehabilitację. Przy podpisywaniu umowy trzeba uważać na wszelkie wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej towarzystwa. Senior nie powinien godzić się na proponowane warunki przed przeczytaniem i zapoznaniem się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
Czekam na Państwa propozycje, dotyczące kolejnych tematów. Można pisać, dzwonić i mejlować do redakcji, jednak szczególnie zachęcam do interaktywnej dyskusji na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/senioraporadnik oraz do zgłaszania swoich uwag na adres email: [email protected]
Pablo

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *