Inwestycje

Inicjatywy społeczne AD 2017

Aktywni mieszkańcy Warszawy, a co za tym idzie także naszej dzielnicy, w coraz większym stopniu mogą sami decydować o swoim otoczeniu. Mają do dyspozycji już nie tylko budżet partycypacyjny (coraz częściej zwany po prostu obywatelskim), w którym zgłaszają głównie pomysły na inwestycje infrastrukturalne, ale mogą także wystąpić z inicjatywą lokalną, dotyczącą bezpośrednio najbliższego otoczenia – bloku, podwórka, osiedla mieszkaniowego, skweru czy pobliskiego parku. Z własnymi pomysłami występują także inne organizacje.
W roku 2017 na Pradze-Południe skierowano do realizacji 75 projektów mieszkańców, zgłoszonych w ramach budżetu partycypacyjnego. Urząd Dzielnicy i jednostki mu podległe zrealizowały 65 projektów. 35 pomysłów mieszkańców wykonały bezpośrednio odpowiednie wydziały Urzędu, a 30 projektów jednostki podległe: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, szkoły, biblioteki, Centrum Promocji Kultury i Prom Kultury Saska Kępa. Pozostałe 10 projektów realizują, zgodnie ze swoimi kompetencjami, jednostki miejskie – Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Oczyszczania Miasta i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
W ubiegłym roku na Pradze-Południe zrealizowano także cztery wnioski w ramach inicjatywy lokalnej. Skierowane one były do różnych grup: seniorów, rodzin, młodzieży. Z inicjatywy mieszkańców, przy wsparciu Urzędu, zorganizowano: gimnastykę dla seniorów, piknik rodzinny na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych, turniej piłki nożnej oraz uroczyste rozświetlenie choinki na osiedlu Iskra.
Oprócz inicjatyw obywatelskich możemy pochwalić się w naszej dzielnicy działaniem o charakterze międzynarodowym. Z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec z 17 czerwca 1991 r. Ambasada Niemiec i m.st. Warszawa realizują wspólnie rewitalizację północnego brzegu Jeziorka Kamionkowskiego, za Teatrem Powszechnym, fabryką Wedla i konkatedrą. W al. Wedla powstaną Ogrody Polsko-Niemieckie. W roku 2017 wykonano pierwsze nasadzenia. W przedsięwzięciu uczestniczą także sponsorzy i darczyńcy. Godne uwagi jest, że nie poprzestali oni na darowiznach, ale także aktywnie włączyli się w prace w ramach wolontariatu. Prace będą kontynuowane wiosną bieżącego roku, wtedy też zaplanowane jest oficjalne otwarcie Ogrodów. Ostatni etap realizacji projektu zaplanowano na rok 2019.
AW

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *