Aktualności

26. Finał WOŚP na Pradze-Południe

W tym roku, podobnie jak kilka lat temu, południowopraski sztab dzielnicowy dwudziestego szóstego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdował się w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2. Tutaj od południa do późnych godzin wieczornych biło serce WOŚP na Pradze-Południe.
Ze wstępnych obliczeń wynika, że dzielnicowy sztab WOŚP, kierowany przez harcerzy z ZHP oraz południowopraskich samorządowców, zebrał 62 828 złotych i 206 euro, nie licząc zbiórki w trzech szkolnych sztabach funkcjonujących w naszej dzielnicy. Odbyło się kilka licytacji, transmitowanych na żywo przez internet i na stronie facebookowej. Podarowano na nie wiele oryginalnych przedmiotów i dzieł sztuki, w tym unikatową, wyrzeźbioną w jednym egzemplarzu „Syrenkę grochowską” autorstwa Marka Sułka. Praca twórcy słynnych praskich aniołków, działającego od lat na Kamionku i Starej Pradze, zlicytowana została za 1000 zł. Tę pasjonującą licytację prowadzili wspólnie organizator i dobry duch całego wydarzenia Michał Wieremiejczyk, zastępca burmistrza Dzielnicy Praga-Południe, i Bogdan Jeziorski, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy. Równie zażarta była licytacja piłki z autografami reprezentantów Polski, którą pomógł zdobyć bramkarz Wojciech Szczęsny, a także licytacja jego reprezentacyjnej koszulki (jeszcze z numerem 22). Wzruszająca była licytacja obrazka namalowanego przez polską uczestniczkę misji wojennych na Bliskim Wschodzie, trwale okaleczoną przez minę. Jej słoneczny pejzaż leśny trafił do rąk jednej z naszych radnych PO.
Prowadzone w holu głównym aukcje przeplatane były występami na scenie CPK. W tym roku gościli w naszej dzielnicy różnorodni artyści. Obejrzeliśmy spektakl dla dzieci „Mali Sindbadzi. Dzieci w drodze”, nawiązujący do dramatycznych przeżyć uchodźców z ogarniętej wojną domową Syrii. Mieliśmy również niecodziennych gości – folklorystyczny zespół Żemerwa i Przyjaciele, Białorusinów z Podlasia.
Do wspólnej zabawy porwał widzów barwny koncert „Cygańskich Czarów” Eleny Rutkowskiej. Gorącą atmosfe-
rę podtrzymał polski zespół country Caroline and the Lucky Ones, który zagrał folkowe standardy, a także utwory własne i coś z klasyki rocka – utwory Rolling Stonesów i Janis Joplin. Na scenie zaprezentowały się gorąco oklaskiwane finalistki i laureatki konkursu Piosenki Francuskiej. Wystąpiła również grupa perkusyjna Bloco Central, która poprowadziła widzów na laserowe pokazy światełka do nieba. Decyzją władz dzielnicy i sztabu WOŚP postanowiono bowiem oszczędzić zwierzętom huku petard i sztucznych ogni.
Imprezę zwieńczył koncert piosenek Amy Winehouse w wykonaniu Mileny Szymańskiej.
Wśród mieszkańców naszej Dzielnicy w CPK pojawili się także reprezentanci władz samorządowych, w tym, obok już wspomnianych, Przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Południe Marcin Kluś, burmistrz dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski, radna m.st. Warszawy Monika Suska, radni dzielnicy: Bożena Manarczyk, Irena Bartosińska, Ryszard Kalkhoff, Łukasz Lanc, Karol Kowalczyk, Hubert Zalewski oraz oczywiście gospodarz CPK, dyrektor Barbara Gebler-Wasiak.
Dziękujemy harcerzom z ZHP, pracownikom CPK i wszystkim mieszkańcom dzielnicy za zaangażowanie w szlachetną akcję zbiórki pieniędzy dla wyrównania szans noworodków.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *