Aktualności

Niezwykłe urodziny

Ryszard Kalkhoff, przewodniczący Komisji Kultury Rady Dzielnicy Praga-Południe, jest nie tylko najstarszym aktywnym radnym w Warszawie, na Mazowszu, a kto wie, czy nie w Polsce, ale przede wszystkim niezwykle lubianym i szanowanym człowiekiem. W czwartek, 1 lutego, skończył 87 lat. Przyjaciele pana Ryszarda postanowili przygotować mu z tej okazji wyjątkową niespodziankę.

W czwartkowy wieczór Promie Kultury Saska Kępa, który jest przecież „dzieckiem” pana Ryszarda, czekał na niczego nie przeczuwającego jubilata przepyszny tort (osobiście upieczony przez jedną z „wielbicielek”) oraz… blisko 50. gości. Na urodziny przybyli m.in. senator Marek Borowski, poseł Marcin Święcicki, poseł Michał Szczerba, radni Pragi-Południe Irena Bartosińska, Małgorzata Rynkiewicz, Marcin Kluś i Bogdan Jeziorski, burmistrz dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski i jego zastępcy: Piotr Żbikowski, Michał Wieremiejczyk i Jarosław Karcz, burmistrz Ursynowa Robert Kempa oraz burmistrz Wawra Łukasz Jeziorski.

Gdy dyrektor Promu Maria Juszczyk wprowadziła na salę całkowicie zaskoczonego i wzruszonego jubilata, zebrani odśpiewali mu gromkie „Sto lat!”. Następnie Krzysztof Tyniec, animator, wodzirej i dobry duch przyjęcia-niespodzianki, zaintonował specjalnie napisane z okazji urodzin „Tango Ryszarda” (na melodię „Tanga milonga”, tekst prezentujemy obok). Autorem słów jest Aleksander Trąbczyński, który przez cały wieczór akompaniował też wykonawcom. Tango zaśpiewali chórem wszyscy zebrani. Burmistrz Michał Wieremiejczyk odczytał następnie list, jaki z okazji urodzin przesłała panu Ryszardowi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nie był to koniec niespodzianek, ale najpierw głos zabrał burmistrz Tomasz Kucharski, który przypomniał lokalne i dzielnicowe zasługi Ryszarda Kalkhoffa, niezywkle aktywnego społecznika i samorządowca, organizatora pierwszych wolnych wyborów w roku 1989 na terenie dzielnicy, współzałożyciela Komitetu Obywatelskiego w tamtym okresie, a później radnego dzielnicy. Burmistrz zakończył swoje wystąpienie stwierdzeniem, że gdyby nie upór i determinacja pana Ryszarda, nie piastowałby zapewne obecnie zajmowanego stanowiska, bo to Ryszard Kalkhoff namówił go przed wieloma laty do pracy w samorządzie.

Następnie złożono jubilatowi indywidualne życzenia. Pan Ryszard odebrał je od wymienionych wcześniej gości „oficjalnych”, a następnie od reszty zebranych, wśród których znaleźli się m.in. Magdalena Czerwosz, Jan Kazimierz Kossakowski, wicedyrektor CPK Mirosław Salach, Barbara Nowosielska z „Mieszkańca”, przyjaciele z Urzędu Dzielnicy, a także przyjaciele i znajomi, mieszkańcy Saskiej Kępy i Warszawy.

Prawdziwą wisienką na urodzinowym torcie była dla jubilata, od lat zajmującego się szerzeniem kultury, inicjatora wielu wydarzeń z tej dziedziny, występ finalistek Konkursu Piosenki Francuskiej – Marysi Leszczełowskiej, Weroniki Zdzieborskiej i Agnieszki Kukli, które wspólnie zaśpiewały najpierw stary przebój „Dwudziestolatki”, a następnie uraczyły jubilata i słuchaczy swoimi solowymi występami.

Podczas urodzinowej zabawy życzeniom i rozmowom nie było końca. Na estradzie dominował niezmordowany Krzysztof Tyniec, a wśród piosenek dla jubilata nie zabrakło warszawskich szlagierów, które wykonało niezwykłe trio, standardów bluesowych i piosenek biesiadnych.

Urodzinowe przyjęcie było dowodem, że pan Ryszard ma wśród mieszkańców miasta i dzielnicy, polityków i samorządowców, mieszkańców i urzędników wielu przyjaciół, którzy cenią jego ciepło, kulturę osobistą, inteligencję, talent organizacyjny i zwykłą ludzką dobroć. Dla wielu z nas jest autorytetem i wzorem godnym naśladowania.

Było nam wszystkim ogromnie przyjemnie, że dzięki zaradności, pomysłowości i zdolnościom cukierniczym jego wiernych przyjaciół mogliśmy uczcić urodziny pana Ryszarda razem z nim.

Panie Ryszardzie, życzymy dwustu lat!

Andrzej Opala

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *