Aktualności

W teatrze, jak w lustrze

Teatr Powszechny „lubi się wtrącać” i w najbliższym czasie da na to kolejny dowód. Że będzie tęgie zamieszanie, to pewne. Otóż, trwają tam prace nad spektaklem „Sprawiedliwość” w reż. Michała Zadary, a premiera zaplanowana jest na 7 marca. To spektakl o kraju, gdzie popełniono zbrodnię, za którą nikt nie został ukarany.

W latach 1968-1970 zmuszono do opuszczenia Polski około dwunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego, zubożając tym samym nasz kraj o to, co najbardziej wartościowe: o różnorodność. Ani ówczesne, ani dzisiejsze prawo nie pozwala na dyskryminację obywateli ze względu na pochodzenie. Mimo to, do dziś nikt nie odpowiedział przed sądem za współudział w spowodowaniu tego wydarzenia.

Reżyser Michał Zadara, wraz z zespołem prawników i historyków, bada możliwość przypisania odpowiedzialności karnej lub cywilnej osobom, które doprowadziły do wypędzenia Żydów z Polski. Celem jest skierowanie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez konkretną osobę lub grupę.

Czy po 50 latach od tych wydarzeń można jeszcze komuś postawić zarzuty za zachowania niezgodne z prawem? Hmm, interesujące.

 

Tymczasem prezentujemy repertuar lutowy.

6 i 7 lutego „Kram z piosenkami” wg Leona Schillera. Reż. Cezary Tomaszewski

Spektakl muzyczny na podstawie śpiewnika Leona Schillera, który zbierał piosenki wykonywane przez mieszczan, artystów i żołnierzy w pierwszej połowie XX wieku. Do współtworzenia spektaklu zaproszono mieszkańców Pragi.

8, 9, 10 i 11 lutego „Superspektakl”. Reż. Justyna Sobczak i Jakub Skrzywanek.

Punktem wyjścia dla wspólnej pracy twórców Teatru 21 i Powszechnego jest temat superbohaterów. Kto może się dzisiaj nim stać?

Na pewien kraj padł blady strach. Ludzie boją się wyjść z domu. Rosnąca fala przemocy i agresji powoduje, że każdy mający inne zdanie, boi się zabrać głos w ważnych sprawach i walczyć o lepszą przyszłość. Zamykane są szkoły integracyjne, a na witrynach restauracji, w których pracują osoby autystyczne, malowane są napisy „WON!”. Potajemnie likwidowane są wszystkie odmienności. Na szczęście jest on, nasza ostatnia nadzieja…

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 13. roku życia. Towarzyszy mu program edukacyjny. Szczegóły stronie: www.powszechny.com/superspektakl/warsztaty

9, 10, 11 lutego „Upadanie”. Reż. Arpad Schilling

To próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego współczesny świat radykalizuje się i gwałtownie skręca na prawo. Arpad Schilling snuje historię, w której pod pozorem rutyny codziennego życia, stopniowo odsłaniają się kolejne dramaty i uwikłania każdego z bohaterów, m.in. liberalnego profesora z homoseksualnymi skłonnościami, który nie jest w stanie wyzwolić się z toksycznego małżeństwa, jego znudzonej życiem córki, znajdującej spełnienie w konserwatywnym światopoglądzie, bezrobotnego nieudacznika, którego córka zachodzi w ciążę i zastanawia się nad jej usunięciem, a także młodego robotnika, który marzy o wyjeździe za granicę i rezygnuje z miłości, widząc w tym szansę na odzyskanie szacunku do samego siebie. Kolejne komplikacje tych historii spowodowane hipokryzją, zaniedbaniami i intelektualnym lenistwem prowadzą do dramatu.

Spektaklowi towarzyszy propozycja Teatru Powszechnego „Rodzina w teatrze”. Gdy dorośli oglądają spektakl, dzieci biorą udział w warsztatach prowadzonych przez pedagoga teatru.

15,16,17 lutego „Wściekłość” wg Elfridy Jelinek. Reż. Maja Kleczewska

Elfriede Jelinek zaczęła pisać „Wściekłość” po zamachu na redakcję pisma „Charlie Hebdo” oraz zabiciu czterech klientów sklepu z żywnością koszerną. „Zabijcie wszystkich, którzy nie są wami! To raczej proste przesłanie. Ludzie je słyszą i słuchają, a potem nie ma wyjścia, bo jest za późno. Rzeźnia ruszyła. Podniosła się wrzawa, podniosły się krzyki, reszta już się nie podniesie”, mówi. A my stajemy się ofiarami narcystycznego, oślepiającego gniewu samozwańczych bojowników, którzy głoszą, że ich los jest losem świata. Osieroceni po wielokroć – przez ojca, matkę, ojczyznę, własność i kierunek – osierocają innych.

Spektakl dla widzów dorosłych.

Pozostałe pozycje programowe znajdą Państwo na stronie Teatru: http://www.powszechny.com/repertuar.html

W wybrane dni zniżki dla studentów i seniorów!

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *